| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Przychód po zakończeniu usługi

Przychód po zakończeniu usługi

Jeżeli realizacja usługi jest krótsza niż sześć miesięcy, to poniesione nakłady można uznać za produkcję w toku, a przychód ująć w roku zakończenia usługi.


Firma posiada fakturę za usługę budowlaną wystawioną 8 stycznia 2008 r. za roboty wykonane zgodnie z protokołem od 23 listopada 2007 r. do 8 stycznia 2008 r. Powstaje więc wątpliwość, do którego roku obrotowego zaliczyć przychód?

Marek Dobek, biegły rewident z M2 Audyt, wyjaśnia, że w myśl przepisów prawa bilansowego przychód należałoby podzielić na przypadający na 2007 i 2008 rok.

- Jeżeli zagadnienie dotyczy przychodów wynikających z wykonania niezakończonej usługi budowlanej, w okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy, wykonanej na dzień bilansowy w istotnym stopniu, wówczas przychody ustala się na dzień bilansowy proporcjonalnie do stopnia zaawansowania usługi, jeżeli stopień ten, jak również przewidywane całkowite koszty wykonania usługi za cały czas jej realizacji, można ustalić w sposób wiarygodny - twierdzi nasz rozmówca. Wynika to z art. 34a ustawy o rachunkowości. Ekspert uważa, że w tym przypadku na dzień 31 grudnia 2007 r. należałoby ustalić stopień zaawansowania prac (np. poprzez porównanie poniesionego technicznego kosztu wykonania usługi z kosztem planowanym) i na tej podstawie oszacować odpowiadające przychody. Ustalone na podstawie powyższego stosunku przychody bilansowe porównuje się z przychodami zafakturowanymi w okresie (przychodami podatkowymi), różnica odnoszona jest na rozliczenia międzyokresowe czynne (niedofakturowanie) lub bierne (przefakturowanie).

Według Marka Dobka, jeżeli usługa dotyczy kontraktu o czasie realizacji krótszym niż sześć miesięcy, a rozliczenie przychodów kontraktu w proporcji do jego zaawansowania dawałoby lepszy obraz sytuacji jednostki (zgodnie z zasadą true and fair view - prawdziwego i rzetelnego obrazu), nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczyć ją jako kontrakt długoterminowy. MSR 11 Umowy o budowę nie wprowadza ograniczenia sześć miesięcy.

- Wymagałoby to jednak przyjęcia stosownych postanowień w polityce rachunkowości - twierdzi.

Ekspert podkreśla, że jeżeli usługa dotyczy kontraktu o czasie realizacji krótszym niż sześć miesięcy, a jednostka nie uważa za właściwe rozliczenie jej jako kontraktu długoterminowego, na dzień 31 grudnia 2007 r. nakłady poniesione na realizację kontraktu będą stanowiły produkcję w toku, a przychód będzie w 2008 roku.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK