REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowy powinien wiedzieć, co to jest RSS

Paweł Muż

REKLAMA

Zawód księgowego wymaga od osób go wykonujących ponadprzeciętnej, stale aktualizowanej wiedzy. Codziennie dużą część czasu pracy poświęca się na przeszukiwanie różnych źródeł informacji w Internecie. Dlatego warto korzystać z technologii RSS pozwalającej na automatyczną „prasówkę” wybranych przez nas stron internetowych.

Zobacz: RSS Infor.pl - Aktualności ksiegowosc.infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

 

Co to jest RSS

Najprościej wyjaśniając - RSS jest to technologia przesyłu informacji znajdujących się na stronie internetowej bezpośrednio w jedno miejsce na komputerze osobie, która chce te informacje otrzymywać. Dzięki niej nie musimy otwierać wielu stron internetowych, by zobaczyć, co na nich nowego zostało umieszczone. Wszystkie informacje (a ściślej - nagłówki wiadomości) z wybranych przez nas stron internetowych trafią w jedno miejsce i będziemy je mieli dostępne na jednym ekranie komputera.

Jak działa RSS

Działanie RSS można przedstawić w sposób następujący:

REKLAMA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele niemalże wszystkich stron (serwisów, portali) internetowych (np. Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Gazeta Prawna, Internetowy Serwis Księgowego itp.) tworzą pakiety informacji. Informacje te dostępne są dla wszystkich osób odwiedzających dane strony. Jeżeli odwiedzający takie strony (np. księgowy) uzna, że informacje te są interesujące, to może całkowicie bezpłatnie je subskrybować (zaprenumerować). Od dnia subskrypcji wszystkie nowe informacje z wybranych stron internetowych (poprzez kanały RSS) będą automatycznie gromadzone w jednym miejscu (czytniku RSS) na komputerze. To odbiorca (księgowy) decyduje, czy i kiedy informacje te przeczyta.

Czy muszę instalować czytnik RSS

Prawdopodobnie czytnik kanałów RSS masz już w swoim komputerze. Wszystkie najnowsze przeglądarki internetowe - jak chociażby najczęściej używane Internet Explorer (wersja 7 i wyżej) Kliknij aby zobaczyć ilustrację. czy Mozilla Firefox Kliknij aby zobaczyć ilustrację. - potrafią obsługiwać kanały RSS. Czytniki RSS można również całkowicie bezpłatnie „ściągnąć z Internetu” (np. Awasu, SharpReader, FeedReader, RssReader, Vox Lite itp.). W codziennej pracy księgowego wystarczy jednak w zupełności posługiwanie się oprogramowaniem, które już (na 99%) jest w komputerze. W tym „Raporcie Monitora księgowego” skoncentrujemy się na tym, jak dwie z najpopularniejszych przeglądarek internetowych (tj. Internet Explorer oraz Mozilla Firefox) wykorzystać w celu usprawnienia codziennej pracy poprzez skorzystanie z technologii RSS.

Gdzie szukać kanałów RSS - czyli skąd mogę wiedzieć, że właściciel strony internetowej oferuje pakiety informacji, które mogą być przesyłane na mój komputer

Jeżeli zobaczymy na stronie internetowej charakterystyczną pomarańczową ikonkę Kliknij aby zobaczyć ilustrację. , to znaczy, że dany serwis, portal, strona internetowa oferuje swój kanał RSS.

Przykładowo, w przeglądarce Mozilla Firefox dostępność kanału RSS widoczna jest w prawej części paska adresu (rys. 1).

Rys. 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przeglądarce Internet Explorer (wersja 7 i wersje wyższe) ikona kanałów RSS znajduje się nie w oknie adresu internetowego, lecz na belce nieco niżej (rys. 2).

Rys. 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czasami informację o tym, że właściciel strony oferuje kanały RSS, można znaleźć na dole strony internetowej (jak np. na stronie Ministerstwa Finansów - nie ma przy tym charakterystycznej pomarańczowej ikony (rys. 3)).

Rys. 3

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Często informacja o tym, że na stronie WWW dostępne są kanały RSS, przedstawiana jest graficznie w następującej postaci Kliknij aby zobaczyć ilustrację. (rys. 4).

Rys. 4

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Możesz wybrać interesujące cię pakiety informacji - co się stanie, gdy klikniemy na ikonkę RSS

Często właściciele serwisów (stron, portali) internetowych dają odbiorcom wybór, jaki kanał RSS chcą subskrybować (prenumerować). I tak np. strona główna portalu INFOR.PL oferuje skorzystanie z następujących pakietów informacji przesyłanych kanałami RSS (rys. 5), widocznych w rozwijanej liście.

Rys. 5

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast Ministerstwo Finansów, np. w dziale Podatki, proponuje subskrypcję (prenumeratę) następujących kanałów RSS (rys. 6).

Rys. 6

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z kolei kliknięcie na ikonie RSS Internetowego Serwisu Księgowego oferuje dwa pakiety informacji, tj. „Aktualności” i „Porady” (rys. 7).

Rys. 7

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wybór kanału RSS znajdującego się na dowolnej stronie internetowej prowadzi do rozpoczęcia procedury subskrypcji (prenumeraty) konkretnych (wybranych przez nas) pakietów informacji. Należy dodać, że subskrypcja kanałów RSS jest całkowicie bezpłatna.

Od teorii do praktyki - czyli jak mieć w jednym miejscu automatycznie aktualizowane informacje z kilku stron internetowych

Skoro już wiemy, że możemy otrzymywać automatycznie informacje z różnych stron internetowych (poprzez kanały RSS), załóżmy, że codziennie jako księgowy odwiedzamy następujące strony internetowe:

• www.infor.pl - by sprawdzić, jakie nowe ustawy i rozporządzenia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw,

• www.zus.pl - by sprawdzić, o czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce poinformować płatników,

• www.mf.gov.pl - by sprawdzić, co się zmienia w podatku od towarów i usług na stronie Ministerstwa Finansów.

Technologia RSS pozwoli nam, by informacje te codziennie automatycznie trafiały w jedno miejsce w naszym komputerze. Należy je tylko zasubskrybować (zaprenumerować). Sam proces subskrypcji (prenumeraty) może się różnić w zależności od tego, jaki czytnik RSS jest na twoim komputerze. Poniżej przedstawimy ten proces, korzystając z przeglądarki internetowej Internet Explorer (której używa ponad 50% osób łączących się z Internetem).

 

Krok 1

Należy otworzyć (wejść na) interesujące nas strony internetowe Infor-u (www.infor.pl), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) oraz Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

Krok 2

Odszukać dostępne pakiety informacji (kanały RSS) i wybrać te, które nas interesują:

Na stronie INFOR-u (www.infor.pl) wybieramy „Infor.pl - Dzienniki ustaw” (rys. 8).

Rys. 8

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) odszukujemy kanał RSS z aktualnościami (rys. 9).

Rys. 9

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) wybieramy (klikamy na) zakładkę Podatki (rys. 10).

Rys. 10

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Następnie wybieramy (klikamy na) kanały RSS znajdujące się na dole strony (rys. 11).

Rys. 11

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wybieramy RSS o nazwie Podatki/System podatkowy/Podatek od towarów i usług (rys. 12).

Rys. 12

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krok 3

Dokonujemy subskrypcji (prenumeraty) wybranego kanału RSS (kliknij na „Subskrybuj do tego źródła”) (rys. 13).

Rys. 13

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otworzy się okno wyboru, gdzie można wybrać miejsce, w jakim zaprenumerowane informacje będą zbierane (w naszym przypadku wybieramy „Źródła”) i klikamy na „Subskrybuj” (rys. 14).

Rys. 14

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po kliknięciu na „Subskrybuj” pojawi się informacja o poprawności dokonanej subskrypcji (prenumeraty) (rys. 15).

Rys. 15

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krok 4

W identyczny sposób jak pokazany w kroku 3 subskrybujemy (prenumerujemy) wszystkie interesujące nas pakiety informacji (kanały RSS) z pozostałych interesujących nas stron internetowych.

Krok 5

Subskrypcja została zakończona. Teraz można już cieszyć się z tego, że automatycznie informacje ze wskazanych przez nas stron będą trafiały do jednego miejsca w naszym komputerze. Owo „jedno miejsce”, w którym gromadzone są pakiety informacji przesyłane kanałami RSS, znajduje się w naszym przypadku w tzw. „Centrum ulubionych”. W tym celu klikamy na Ulubione (żółta gwiazdka) (rys. 16).

Rys. 16

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otworzy się nam „Centrum ulubionych”, wśród których wybieramy zakładkę „Źródła” (rys. 17).

Rys. 17

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak widać na rysunku 17, mamy w jednym miejscu interesujące nas informacje z 3 stron internetowych. Od tej pory wystarczy jedynie (kiedykolwiek) otworzyć zakładkę „Źródła” w swojej przeglądarce Internet Explorer, by wiedzieć, co nowego zostało napisane na interesującej nas stronie internetowej.

Gdzie w naszym komputerze znajduje się „jedno miejsce”, w którym gromadzone są pakiety informacji przesyłane kanałami RSS

Miejsce, gdzie gromadzone będą automatycznie pakiety informacji, zależy od naszego wyboru i od tego, jaki czytnik RSS posiadamy w komputerze. Jeżeli np. mamy przeglądarkę Mozilla Firefox i zdecydujemy się na subskrypcję kanałów RSS za pomocą np. dynamicznych zakładek, to pakiety informacji będą automatycznie dostępne w następujący sposób (rys. 18):

Rys. 18

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Google Reader - bardzo często wykorzystywany czytnik RSS

Wśród ogólnie dostępnych czytników wiele osób korzysta z czytnika kanałów RSS Google Reader, ponieważ jest on dostępny bez względu na to, jaką posiadamy przeglądarkę internetową. Czytnik ten pozwala na dodanie dowolnej ilości kanałów RSS oraz ich grupowanie w foldery. Aplikacja dostępna jest jedynie w języku angielskim i wymaga założenia konta Google (bezpłatnie). Po rejestracji wszystkie dane przechowywane będą w sieci. Znajdziemy go pod adresem http://www.google.com/reader. Po dokonaniu subskrypcji nasza strona Google Reader z zaprenumerowanymi kanałami RSS może przykładowo wyglądać jak na rys. 19. Dodatkową zaletą czytnika Google Reader jest to, że jest to czytnik on-line. Zatem informacje z zaprenumerowanych kanałów RSS można odczytywać na dowolnie wybranym komputerze (np. będąc w podróży służbowej, można skorzystać z komputera kolegi, komputera w kawiarence internetowej itp., by odczytać własne informacje przesyłane kanałami RSS).

Rys. 19

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Korzyści z RSS-ów

Korzystanie z kanałów RSS powoduje, że:

• oszczędzasz czas poprzez to, że automatycznie panujesz nad wieloma źródłami informacji,

• wygodnie, prosto i komfortowo masz dostęp do wszystkich interesujących aktualności w jednym miejscu,

• masz pewność, że nie ominie cię żadna interesująca informacja.

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Obowiązkowy KSeF 2026: Czekasz na 1 kwietnia? Błąd! Musisz być gotowy już 1 lutego, by odebrać fakturę

Choć obowiązek wystawiania e-faktur dla większości firm wchodzi w życie dopiero w kwietniu 2026 roku, przedsiębiorcy mają znacznie mniej czasu na przygotowanie operacyjne. Realny sprawdzian nastąpi już 1 lutego 2026 r. – to data, która może sparaliżować obieg dokumentów w podmiotach, które zlekceważą wcześniejsze wdrożenie systemu.

Jak połączyć systemy ERP z obiegiem dokumentów w praktyce? Przewodnik dla działów finansowo-księgowych

Działy księgowości i finansów od lat pracują pod presją: rosnąca liczba dokumentów, coraz bardziej złożone przepisy, nadchodzący KSeF, a do tego konieczność codziennej kontroli setek transakcji. W takiej rzeczywistości firmy oczekują szybkości, bezpieczeństwa i pełnej zgodności danych. Tego nie zapewni już ani sam ERP, ani prosty obieg dokumentów. Dopiero spójna integracja tych dwóch światów pozwala pracować stabilnie i bez błędów. W praktyce oznacza to, że wdrożenie obiegu dokumentów finansowych zawsze wymaga połączenia z ERP. To dzięki temu księgowość może realnie przyspieszyć procesy, wyeliminować ręczne korekty i zyskać pełną kontrolę nad danymi.

Cyfrowy obieg umów i aneksów - jak zapewnić pełną kontrolę wersji i bezpieczeństwo? Przewodnik dla działów Prawnych i Compliance

W wielu organizacjach obieg umów wciąż przypomina układankę złożoną z e-maili, załączników, lokalnych dysków i równoległych wersji dokumentów krążących wśród wielu osób. Tymczasem to właśnie umowy decydują o bezpieczeństwie biznesowym firmy, ograniczają ryzyka i wyznaczają formalne ramy współpracy z kontrahentami i pracownikami. Nic dziwnego, że działy prawne i compliance coraz częściej zaczynają traktować cyfrowy obieg umów nie jako „usprawnienie”, ale jako kluczowy element systemu kontrolnego.

Rząd zmienia Ordynację podatkową i zasady obrotu dziełami sztuki. Kilkadziesiąt propozycji na stole

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanym przez Ministerstwo Finansów oraz zmianami dotyczącymi rynku dzieł sztuki i funduszy inwestycyjnych. Wśród propozycji są m.in. wyższe limity płatności podatku przez osoby trzecie, nowe zasady liczenia terminów oraz uproszczenia dla funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

Prof. Modzelewski: obowiązkowy KSeF podzieli gospodarkę na 2 odrębne sektory. 3 lub 4 dokumenty do jednej transakcji?

Obecny rok dla podatników prowadzących działalność gospodarczą będzie źle zapamiętany. Co prawda w ostatniej chwili rządzący wycofali się z akcji masowego (i wstecznego) przerabiania samozatrudnienia i umów zlecenia na umowy o pracę, ale jak dotąd upierają się przy czymś znacznie gorszym i dużo bardziej szkodliwym, czyli dezorganizacji fakturowania oraz rozliczeń w obrocie gospodarczym - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Pracownik może dostać odszkodowanie, ale podatek będzie musiał zapłacić. Dyrektor KIS nie miał wątpliwości. Dlaczego?

Od odszkodowania nie trzeba płacić podatku – takie jest powszechne przekonanie. Jednak odszkodowanie odszkodowaniu nierówne i nie każde tego rodzaju przysporzenie będzie mogło skorzystać z przewidzianego w przepisach zwolnienia podatkowego.

Księgowość jako element wyceny w procesach M&A (fuzje i przejęcia): jak BPO minimalizuje ryzyka i chroni wartość transakcji

W transakcjach M&A (ang. mergers and acquisitions - tj. fuzje i przejęcia) ostateczna wycena spółki zależy nie tylko od dynamiki wzrostu, pozycji rynkowej czy portfela klientów. Coraz częściej elementem krytycznym staje się jakość procesów finansowo-księgowych oraz kadrowo-płacowych. Inwestorzy badają je z taką samą uwagą, jak wyniki biznesowe — bo to właśnie w tych obszarach najczęściej kryją się ryzyka, które mogą obniżyć cenę transakcyjną nawet o kilkanaście procent. Jak trafnie zauważa Monika Łańcucka, Kierownik BPO w Meritoros „W procesach M&A nie chodzi o to, czy firma zarabia, ale czy potrafi udowodnić, że zarabia. A do tego niezbędna jest przewidywalna i transparentna księgowość.”

KSeF rusza w lutym. Lawinowy wzrost publikacji i obawy przedsiębiorców przed „totalną inwigilacją”

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zacznie obowiązywać już od lutego, a zainteresowanie reformą gwałtownie rośnie. Jak wynika z danych Instytutu Monitorowania Mediów, tylko w ostatnich miesiącach liczba publikacji na temat KSeF wzrosła o 45 proc. w mediach społecznościowych i o 30 proc. w mediach tradycyjnych. Jednocześnie w sieci narastają obawy przedsiębiorców dotyczące prywatności, bezpieczeństwa danych i kosztów wdrożenia systemu.

REKLAMA

Brat spłacił dług podatkowy. Pieniądze poszły prosto do urzędu, a skarbówka uznała, że zwolnienia nie ma

Darowizna środków pieniężnych od najbliższego członka rodziny co do zasady korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, jednak tylko pod warunkiem ścisłego spełnienia wymogów ustawowych. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka zajęła jednoznaczne stanowisko w sprawie, w której brat podatniczki uregulował jej zaległości podatkowe, dokonując przelewów bezpośrednio na rachunek urzędu skarbowego.

Skarbówka chce zabrać obywatelom i firmom przedawnienie podatków

Pomimo krytyki ze strony ekspertów Ministerstwo Finansów nie zrezygnowało z pomysłu wykreślenia zakazu prowadzenia postępowania karnego wobec obywatela i przedsiębiorcy po przedawnieniu się podatku. Tak czytamy w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu".

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA