Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - rozliczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - rozliczenia.
Zwolnienie z CIT cypryjskiego funduszu inwestycyjnego PICIS
Aktualizacja: 21.03.2016
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym uznał, że przepis art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT miał na celu zapewnienie możliwości skorzystania ze zwolnienia przez instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym państwie członkowskim, które są odpowiednikiem polskich funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT. Zagraniczne fundusze mają być więc podobne co do istoty, natomiast nie ma wymogu, aby były identyczne co do struktury i organizacji do funduszy powstałych na gruncie polskich przepisów. »
Rozliczenia w ramach cash poolingu a polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 21.03.2016
W polsko-francuskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania brak jest odwołania do przesłanki tożsamości odbiorcy odsetek i podmiotu uprawnionego (klauzuli beneficial owner), dlatego dla skorzystania z art. 11 ust. 1 ww. umowy wystarczy, aby odsetki były wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę we Francji. »
Kaucja gwarancyjna a przychód w CIT
Aktualizacja: 11.03.2016
Otrzymanie kaucji gwarancyjnej, z uwagi na jej zwrotny charakter, nie generuje co do zasady obowiązku rozpoznania przychodu z tego tytułu. Niemniej jednak, podmiot otrzymujący zabezpieczenie powinien również mieć na względzie, że możliwość dysponowania kwotą kaucji rodzi ryzyko powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. »
CIT-8 za 2015 r. do końca marca 2016 r.
Aktualizacja: 10.03.2016
W przypadku podatników, dla których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin składania CIT-8 za 2015 r. przypada na 31 marca 2016 r. »
Usługa oddelegowania pracownika a podatek u źródła na gruncie ustawy o CIT
Aktualizacja: 01.03.2016
Oddelegowanie pracownika przez zagranicznego kontrahenta może zostać potraktowane przez organy podatkowe jako usługa pozyskiwania personelu bądź świadczenie o podobnym charakterze. W konsekwencji wynagrodzenie wypłacone na rzecz zagranicznego podmiotu z tego tytułu może skutkować dla polskiego podmiotu ryzykiem powstania obowiązku w zakresie podatku u źródła. »
Dopłata od kontrahenta po kontroli fiskusa nie jest nowym zdarzeniem
Aktualizacja: 29.02.2016
W wyroku z dnia 3 grudnia 2015 r. (sygn. akt II FSK 2263/13) Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną firmy, która pytała o skutki podatkowe dopłaty otrzymanej od kontrahenta. »
Kto skorzysta z 15% stawki CIT?
Aktualizacja: 29.02.2016
Eksperci pytani przez PAP uważają, że z obniżonej do 15% stawki CIT skorzysta od 2017 r. niewiele firm, bowiem podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są najczęściej spółki z o.o. i spółki akcyjne), których roczne obroty przekraczają z reguły 1,2 mln euro rocznie. A stawka 15% jest projektowana dla podatników osiągających niższe obroty. »
Zaliczki uproszczone czy kwartalne - mija termin wyboru
Aktualizacja: 22.02.2016
Do 22 lutego 2016 r. podatnicy podatku dochodowego, mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym. »
Archiwizacja danych na serwerach internetowych a podatek u źródła na gruncie ustawy o CIT
Aktualizacja: 15.02.2016
Podatnicy mają wątpliwości, czy nabywane przez nich usługi archiwizacji danych na serwerach internetowych od zagranicznego kontrahenta mogą zostać, w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a) ustawy o CIT, zakwalifikowane jako usługi przetwarzania danych bądź inne świadczenia o podobnym charakterze do usług wskazanych w przywołanym przepisie. »
Dochody z CIT - mniejsze niż być powinny?
Aktualizacja: 15.02.2016
Zdaniem ekspertów z uwagi na różne praktyki tzw. optymalizacji podatkowej do budżetu państwa wpływa mniej podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) niż wynikałoby ze wzrostu dochodów firm płacących ten podatek. »
Zakup usług reklamowych od kontrahenta z siedzibą w Wielkiej Brytanii – rozliczenie CIT
Aktualizacja: 11.02.2016
Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli polski rezydent podatkowy nabywa od przedsiębiorstwa zagranicznego niektóre usługi: doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczenia o podobnym charakterze, to przy wypłacie należności za nie musi potrącić zryczałtowany podatek dochodowy wynoszący 20% przychodu. »
Likwidacja zakładu w Niemczech - rozliczenie straty podatkowej w CIT
Aktualizacja: 29.01.2016
Spółka będzie uprawniona do rozliczenia straty podatkowej zlikwidowanego zakładu położonego w Niemczech na zasadach przewidzianych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, w związku z brakiem możliwości jej rozliczania przez zakład na terytorium Niemiec. »
Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła
Aktualizacja: 18.01.2016
Nabycie gadżetów reklamowych od zagranicznego kontrahenta (nierezydenta) może nastąpić w ramach świadczenia kompleksowej usługi marketingowej bądź też jako samoistna usługa. Prawidłowe określenie charakteru i skutków podatkowych wypłacanych z tego tytułu należności wymaga szczegółowej analizy treści zawartej umowy marketingowej pod kątem kwalifikacji konkretnego świadczenia, co ma istotny wpływ na obowiązek pobrania tzw. podatku u źródła w Polsce. »
Strata w spółce komandytowej, w której wspólnikami są osoby prawne – rozliczenie CIT
Aktualizacja: 18.01.2016
Umowa spółki komandytowej może przewidywać, oprócz ustanowienia udziału w zyskach, także odpowiedni udział wspólników w stracie spółki. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z takimi postanowieniami umowy spółki komandytowej? »
IFK poleca: Jakie deklaracje CIT należy złożyć do końca stycznia
Aktualizacja: 12.01.2016
Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą złożyć kilka deklaracji podatkowych związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. Ponieważ w tym roku 31 stycznia przypada w niedzielę termin ten przesuwa się na 1 lutego. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »