Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nowości prawne 2018. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nowości prawne 2018.
Ratyfikacja konwencji podatkowej MLI - Senat wyraził zgodę
Aktualizacja: 19.10.2017
Senat jednogłośnie przyjął 19 października 2017 r. ustawę o ratyfikacji konwencji, która ma uniemożliwiać optymalizacje podatkowe wielkim korporacjom. »
Koniec z pobłażliwością dla zwlekających z zapłatą podatku - będą zmiany w kks
Aktualizacja: 16.10.2017
Szykują się zmiany w kodeksie karnym skarbowym. - Jeśli ktoś może zapłacić podatek podczas rozprawy, to mógł to zrobić również wcześniej. Dlatego nie powinien uniknąć kary. Co najwyżej może dobrowolnie poddać się odpowiedzialności - mówi Grzegorz Gręda, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w departamencie zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów. »
Szef KAS zablokuje konta firm podejrzanych o wyłudzenie podatku (system STIR)
Aktualizacja: 30.11.2017
Wystarczy samo podejrzenie, że przedsiębiorca może wykorzystać bank lub SKOK do wyłudzenia podatku, by zablokować konto firmy. Posłowie zajmują się projektem ustawy, który poszerza zakres kompetencji Krajowej Administracji Skarbowej i powołuje do życia nowy system – STIR. »
Sprawozdania finansowe również w pliku JPK - od października 2018 r.
Aktualizacja: 16.10.2017
Od października 2018 roku przedsiębiorcy będą musieli składać roczne sprawozdania finansowe do urzędów skarbowych w formie plików JPK. Skorzystać na takim rozwiązaniu mają i firmy, i urzędnicy. »
RODO, czyli restrykcyjne przepisy o ochronie danych osobowych i ogromne kary za ich naruszenie
Aktualizacja: 13.10.2017
Horrendalne kary finansowe, którymi Unia straszy podmioty przetwarzające dane osobowe, spędzają sen z powiek wielu administratorom danych. Dotychczasowe procedury przetwarzania i formułki działające pod starą ustawą mogą nie wystarczyć pod rządami RODO. Z pomocą przedsiębiorcom spieszą organizacje sektorowe, tworząc kodeksy postępowania. »
Limit kosztów w CIT przy wydatkach na usługi niematerialne i opłaty licencyjne od 2018 roku
Aktualizacja: 12.10.2017
Rząd chce od 2018 roku wprowadzić do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) nowe przepisy ustalające limit wysokości kosztów uzyskania przychodów związanych z umowami o usługi niematerialne (np. umowy licencyjne, usługi doradcze, zarządzania i kontroli) oraz związanych z korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych (np. ze znaków towarowych). Limit będzie dotyczył wydatków poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym (tj. kraju lub terytorium stosującym tzw. szkodliwą konkurencję podatkową). Doprecyzowane ma też zostać pojęcie „nabycia” wartości niematerialnej i prawnej. »
Możliwość zameldowania się przez internet od 2018 roku
Aktualizacja: 12.10.2017
Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zaakceptowała 11 października 2017 r. rządowy projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, który przewiduje utrzymanie obowiązku meldunkowego i wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku możliwości zameldowania się przez internet. »
Zmiany w VAT od 2018 roku - mechanizm podzielonej płatności
Aktualizacja: 11.10.2017
Podatek od towarów i usług zapewnia budżetowi państwa największe wpływy spośród dochodów podatkowych. Jednocześnie jest podatkiem najbardziej podatnym na wyłudzenia. Wprowadzone dotychczas konstrukcje "uszczelniające" takie jak np. mechanizm odwrotnego obciążenia mające zapewnić więcej wpływów z podatku VAT, okazały się niewystarczające. W celu uszczelnienia podatku VAT, od 1 kwietnia 2018 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić kolejne rozwiązanie prawne - mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). »
Opłata recyklingowa - od 2018 roku za foliówkę zapłacimy 20 groszy
Aktualizacja: 10.10.2017
Opłata recyklingowa za jedną sztukę lekkiej torby z tworzywa sztucznego ma od 2018 roku wynosić 20 groszy. Taka stawka znalazła się w projekcie rozporządzenia zamieszczonego 10 października 2017 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. »
Nowy system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych - szczegóły w 2018 r.
Aktualizacja: 06.10.2017
Ma powstać docelowy system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Będzie obowiązywać przedsiębiorców we wszystkich państwach unijnych. Nowe zasady mogłyby zacząć obowiązywać w 2022 r. Na razie znane są tylko ogólne założenia, więcej szczegółów mamy poznać w 2018 r. »
Jak złożyć JPK_VAT - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Aktualizacja: 27.02.2018
JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT. »
Nie chcę, by przedsiębiorcy obawiali się czegokolwiek - wywiad z wicepremierem Morawieckim
Aktualizacja: 04.10.2017
W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania dotyczące projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. »
Zleceniobiorcy będą mogli należeć do związków zawodowych
Aktualizacja: 04.10.2017
3 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt ten przewiduje, że osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione będą mogły należeć do związków zawodowych. Nowe przepisy są realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku i mają wejść w życie w trakcie 2018 roku. »
Projekt ponad 50 uproszczeń dla firm sprzyja biznesowi
Aktualizacja: 04.10.2017
Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przygotowany w Ministerstwie Rozwoju projekt ustawy, przewidujący ponad 50 uproszczeń dla firm, jest rozwiązaniem probiznesowym, sprzyjającym zmniejszaniu szarej strefy, a także zwiększaniu aktywizacji zawodowej Polaków. »
Mobilny dowód osobisty w pierwszym kwartale 2018 roku
Aktualizacja: 03.10.2017
Najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku dostępny będzie dla wszystkich obywateli mobilny dowód osobisty (mDowód Osobisty), dostępny w smarfonie, na którym zostanie aktywowana usługa mDokumenty. Taką informację przekazała 29 września 2017 roku minister cyfryzacji Anna Streżyńska. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.
Usługi księgowe i doradztwo biznesowe
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »