Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - koszty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - koszty.
Bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowanie posiłków przez pracodawcę, który utworzył zfśs
Aktualizacja: 18.10.2011
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia dwunastu pracowników. Spółka kupuje bilety na zajęcia sportowe oraz dofinansowuje posiłki pracownikom. Przydział biletów oraz kwota dofinansowania zależnie od sytuacji materialnej pracowników. W spółce utworzono zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup biletów oraz koszt dofinansowania posiłków do kosztów uzyskania przychodów. »
Wstępna opłata leasingową - interpretacje sądów i fiskusa
Aktualizacja: 26.05.2010
Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową. A więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie. »
Koszty ubezpieczenia składników majątku obrotowego
Aktualizacja: 26.05.2010
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W październiku 2009 r. podpisałem na okres jednego roku (do 30 września tego roku) umowę ubezpieczenia majątku obrotowego firmy. Kiedy powinienem zaliczyć wydatek na ubezpieczenie do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów? »
Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 26.05.2010
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. »
Koszty sądowe mogą być kosztami uzyskania przychodów
Aktualizacja: 24.05.2010
Z kontrahentami jak z sąsiadami – czasami się pokłócimy. Niektóre kłótnie prowadzą nas również do sądów, co związane jest z ponoszeniem różnych kosztów. Koszty te mogą mieć nie tylko wymiar bezpośredni, ale czasami mogą wpływać na wysokość podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, a więc mogą nas „boleć” dwukrotnie. »
Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)
Aktualizacja: 10.05.2010
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku. »
Podatkowe rozliczanie wstępnych opłat leasingowych
Aktualizacja: 10.05.2010
Wątpliwości i rozbieżności dotyczą przede wszystkim momentu zaliczania do kosztów podatkowych wstępnych opłat leasingowych przez podatników ewidencjonujących koszty metodą memoriałową, a więc rozliczających koszty podatkowe w podziale na koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku oraz koszty pośrednie. »
Wydatki na utrzymanie lokalu mieszkalnego
Aktualizacja: 29.04.2010
Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. »
Czy błąd w numerze rejestracyjnym samochodu na fakturze pozwala zaliczyć wydatek do kosztów
Aktualizacja: 22.07.2010
W art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostało, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. »
Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 28.04.2010
Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są zasadniczo te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu. (art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Generalnie do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są tzw. koszty pracownicze. Obejmują one przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. »
Nakłady na remonty i nakłady inwestycyjne a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 28.04.2010
Artykuł 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o PIT nie pozwala na bezpośrednie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika na ulepszenie środków trwałych. Jeżeli wydatki te powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, to zaliczenie do kosztów będzie możliwe poprzez te odpisy. »
Wydatki na studia podyplomowe a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 28.04.2010
Zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów można dokonać wówczas, gdy między wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowy polegający na tym, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie źródła tego przychodu. (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). »
Zakup budynku a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 28.04.2010
W prowadzeniu działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup budynków biurowych, produkcyjnych czy magazynowych. W wyniku takiej transakcji pojawia się problem amortyzacji i kosztów uzyskania przychodów. »
Abonament telewizji kablowej a koszty uzyskania przychodów
Aktualizacja: 28.04.2010
W dzisiejszych czasach operatorzy sieci telewizyjnych oferują również przedsiębiorcom możliwość pakietowego podłączenia kilku nawet usług, np. telewizja, Internet, telefon. Wielu przedsiębiorców korzysta z tego, biorąc pod uwagę możliwość ulg w opłatach jakie oferują operatorzy. »
Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Aktualizacja: 24.11.2011
Czy faktycznie lunch, czy obiad w restauracji zafundowane kontrahentowi, czy klientowi to reprezentacja, czy europejski standard prowadzenia firmy? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tytułowej kwestii fiskus bawi się z podatnikami w kotka i myszkę. Upoważnieni do wydawania interpretacji podatkowych dyrektorzy izb skarbowych udzielają bowiem różnych odpowiedzi na de facto to samo pytanie podatników. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?