reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Aktualizacja: 10.08.2011

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT. »

Podatek dochodowy przy sprzedaży nagrody zdobytej w konkursie - porada

Aktualizacja: 01.08.2011

Wygrałam w konkursie samochód. Przed upływem sześciu miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym została odebrana wygrana, zbyłam samochód za cenę niższą od tej, która stanowiła podstawę wyliczenia 10% podatku w chwili jego nabycia. Czy ciążą na mnie obowiązki podatkowe związane z uzyskanym przychodem ze sprzedaży wygranego samochodu? »

Czy można zapłacić podatek dochodowy przed rozpoczęciem działalności?

Aktualizacja: 22.07.2011

Osoba, która obejmuje udziały lub akcje w zamian za aport niestanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, ma obowiązek wykazać przychód równy nominalnej wartości obejmowanych udziałów lub akcji. Ma też prawo do potrącenia kosztu. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, koszt jest definiowany jako suma wydatków poniesionych przy nabyciu przedmiotu aportu. Dlatego, jeżeli przedmiot aportu został nabyty w drodze darowizny, to osoba wnosząca aport nie ma prawa do potrącenia żadnych kosztów i płaci podatek od przychodu (wartości objętych udziałów lub akcji) w pełnej wysokości. »

Jak opodatkować PIT zamianę nieruchomości?

Aktualizacja: 04.07.2011

Zamiana nieruchomości jest traktowana w podatku dochodowym tak jak jej sprzedaż. »

Czy opłata planistyczna może być kosztem przy zbyciu działki?

Aktualizacja: 04.07.2011

Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości tzw. opłatę planistyczną można potraktować jako koszt, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Czy można kontynuować odliczanie straty po podjęciu zawieszonej działalności gospodarczej ?

Aktualizacja: 01.06.2011

Od 10 lat prowadzimy w formie spółki cywilnej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług poligraficznych. W 2007 r. ponieśliśmy stratę na prowadzonej działalności. Stratę odliczamy od 2008 r. Od 1 stycznia 2012 r. planujemy zawiesić na rok prowadzenie działalności gospodarczej. Czy po jej podjęciu, będziemy mogli kontynuować odliczanie straty. »

Kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek wykazany w PIT?

Aktualizacja: 04.09.2014

Wypełniając roczne PIT-y, wiele osób ustaliło, że dostanie zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Taka nadpłata, w zdecydowanej większości przypadków, powinna być zwrócona w terminie 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Zdarzają się jednak sytuacje szczególne, kiedy termin ulega przesunięciu. Co to za sytuacje i o czym jeszcze warto wiedzieć oczekując na zwrot nadpłaty? »

Czy małżonkowie mogą się rozliczać wspólnie, gdy żona prowadzi firmę, a mąż uzyskuje przychody z najmu?

Aktualizacja: 01.06.2011

Jest to możliwe, po spełnieniu określonych warunków. Małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć PIT, jeżeli podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc płacą podatek w Polsce od wszystkich osiągniętych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Ponadto muszą przez cały rok podatkowy za który chcą dokonać rozliczenia pozostawać we wspólności majątkowej oraz w związku małżeńskim. »

Jak rozliczyć podatkowo dotację gminy dla niepublicznego przedszkola?

Aktualizacja: 27.05.2011

Dotacja samorządowa jest dla niepublicznych przedszkoli przychodem z działalności gospodarczej zwolnionym z PIT. W praktyce właściciele przedszkoli często traktują dotację jako element wynagrodzenia za ich pracę i zaliczają na tej podstawie jako wartość wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Jest to wadliwa kwalifikacja. »

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Aktualizacja: 25.05.2011

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego. »

Jak rozliczyć przychód otrzymany z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej?

Aktualizacja: 23.05.2011

Od kilku lat jestem wspólnikiem trzyosobowej spółki cywilnej. Teraz w 2011 roku zamierzam z niej wystąpić. Spółka będzie istniała nadal ale ja po wystąpieniu ze spółki nie będę prowadził działalności. Tytułem zwrotu mojego wkładu do spółki i wypłaty przypadającej mi części majątku wspólnego spółki otrzymam ok. 50 tys. złotych (w momencie wstępowania do spółki wniosłem 10 tys. zł). Jak mam rozliczyć podatkowo te pieniądze? »

Jak opodatkować sprzedaż odziedziczonych udziałów w spółce?

Aktualizacja: 13.05.2011

Pan Karol nabył w 2010 roku w drodze spadku udziały w spółce z o.o. W 2011 r. dokonał ich sprzedaży. Jak powinien rozliczyć uzyskane z tego tytułu środki? Jak ustalić dochód z tej sprzedaży? »

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 24.10.2011

Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą. »

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu na własność nie ma wpływu na PIT

Aktualizacja: 11.05.2011

Jednym ze źródeł przychodów osób fizycznych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT), jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części, które nie dotyczy działalności gospodarczej. »

Jak wzruszyć decyzję ostateczną, na mocy której strona nie nabyła prawa?

Aktualizacja: 06.05.2011

W 2007 roku organy podatkowe wydały decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok. Postępowania przeprowadzone w trybie stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania nie przyniosły pozytywnego zakończenia dla podatnika. Czy oprócz stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania przepisy prawa przewidują inne instytucje wzruszenia decyzji ostatecznych odmawiających stwierdzenia nadpłaty? »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama