Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.
Najważniejsze zmiany w PIT, CIT i VAT w 2017 r.
Aktualizacja: 02.02.2017
Z początkiem 2017 r. zaszło bardzo wiele zmian w przepisach podatkowych. Prezentujemy najistotniejsze zmiany w podatkach dochodowych (PIT, CIT) oraz w podatku VAT. »
Podsumowanie zmian w prawie w styczniu 2017 r.
Aktualizacja: 01.02.2017
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w styczniu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu ochrony przyrody, działalności innowacyjnej a także podatku dochodowego oraz od towarów i usług. »
Zaliczki uproszczone, czy kwartalne - zawiadomienie do 20 lutego
Aktualizacja: 01.02.2017
Do 20 lutego 2017 r. podatnicy podatku dochodowego mający kalendarzowy rok podatkowy, którzy chcą wybrać kwartalny lub uproszczony sposób wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego, powinni złożyć zawiadomienie w urzędzie skarbowym. »
Przyspieszona amortyzacja - kto skorzysta z nowej ulgi
Aktualizacja: 30.01.2017
Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na niektóre grupy (3-6 i 8 KŚT) nowych maszyn i urządzeń. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. »
Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika
Aktualizacja: 30.01.2017
Resort finansów przedstawił propozycję wprowadzenia kolejnego ułatwienia w rozliczeniach podatkowych, zgodnie z którą podatnika będzie mógł rozliczyć urząd skarbowy. W przypadku gdy podatnik będzie chciał skorzystać z możliwości wypełnienia zeznania PIT przez organ podatkowy, będzie mógł wypełnić elektronicznie wniosek o sporządzenie takiego zeznania. »
Więcej obowiązków w dokumentowaniu cen transferowych
Aktualizacja: 26.01.2017
Nowe przepisy o dokumentowaniu transakcji transferowych nakładają na przedsiębiorców obowiązek przygotowania nowych dokumentów. Im większe przychody lub koszty w poprzednim roku podatkowym, tym więcej obowiązków. Przedsiębiorcy o przychodach powyżej 10 mln euro muszą dodatkowo przygotować analizę porównawczą, w której uzasadnią ekonomicznie marżę. Nawet jeśli nie jest to dla danej firmy obowiązkowy dokument, może stanowić skuteczne narzędzie obrony w trakcie kontroli – podkreśla Agnieszka Płachecka z Kancelarii Galt. »
Mniej podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej
Aktualizacja: 15.02.2018
Do końca 2016 r. dokumentacje podatkowe sporządzały obydwa podmioty powiązane będące stronami transakcji. W 2017 r. obowiązek ten ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w 2016 r. przekroczyły 2 mln euro. Może się zatem okazać, że tylko jedna strona transakcji będzie sporządzała dokumentację. Dla powstania obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej wystarczające jest, jeśli wartości przychodów lub kosztów przekroczą próg 2 mln euro (art. 25a ust. 1 pkt 1 updof, art. 9a updop). »
Jak rozliczyć zwrot otrzymany na podstawie wyroku sądowego
Aktualizacja: 20.01.2017
Podatnik, który otrzymał na podstawie wyroku sądowego zwrot nienależnie wpłaconych kwot, powinien rozpoznać z tego tytułu przychód z działalności gospodarczej, jeżeli kwoty te wcześniej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Przychodu z działalności gospodarczej nie stanowią natomiast zwrócone kwoty, które wcześniej nie zostały przez podatnika zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. »
Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat – skutki podatkowe
Aktualizacja: 08.12.2018
Co do zasady sprzedaż mieszkania przez upływem 5 lat od jego nabycia wiązać się będzie z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Albowiem odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tych praw, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. »
Kwota wolna od podatku na nowych zasadach
Aktualizacja: 09.01.2017
Po uchwaleniu przez Sejm zmiany przepisów dotyczących kwoty wolnej od podatku, Rzecznik ostrzegał Marszałka Senatu oraz Ministra Rozwoju i Finansów przed skutkami niewykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Rzecznik wskazywał, że regulacja w kształcie proponowanym przez Sejm (utrzymanie kwoty wolnej na dotychczasowym poziomie w 2017 r.) wprowadza do porządku prawnego przepis stanowiący powtórzenie normy prawnej uznanej uprzednio za niekonstytucyjną. »
Aktualizacja: 04.01.2017
Pracownicy, którzy chcą, aby dochody za 2016 r. rozliczył za nich pracodawca, muszą złożyć mu oświadczenie w tej sprawie do 10 stycznia 2017 r. Przeznaczony do tego jest formularz PIT-12. »
Zasady obliczania kwoty wolnej od podatku
Aktualizacja: 02.01.2017
W wyniku zmian wprowadzonych do ustawy o podatku od osób fizycznych zmianie uległy zasady dotyczące obliczania kwoty wolnej od podatku. Nowe regulacje mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. »
Działy specjalne produkcji rolnej 2017 - normy szacunkowe dochodu rocznego
Aktualizacja: 22.12.2016
Minister Rozwoju i Finansów w rozporządzeniu z 7 grudnia 2016 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 2058) określił normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2017 roku. Normy te są niższe niż obowiązujące w 2016 roku. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. »
Zmiany w PIT i CIT dla małych podatników od 2017 r.
Aktualizacja: 21.12.2016
Główna zmiana wprowadzana nowelizacją ustaw o PIT i CIT to obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność. »
Nie będzie tzw. jednolitego podatku
Aktualizacja: 21.12.2016
Wicepremier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów poinformował 21 grudnia 2016 r., że rząd rezygnuje z koncepcji jednolitego podatku. "Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego" – oświadczył Morawiecki. Jednocześnie KERM zakończył prace studyjno-analityczne dotyczące tej koncepcji. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Dr n.prawnych Roman Ziembiński
Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »