Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - rozliczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - rozliczenia.
Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
Jeżeli twoje zeznanie będzie zawierało błędy, to narażasz się na ukaranie przez urząd. Poważniejsze błędy mogą nawet spowodować, że będziesz odpowiadał za wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Możesz też popełnić błąd na swoją niekorzyść i niepotrzebnie zapłacisz za wysoki podatek. Warto wiedzieć jakie błędy popełniają inni właśnie po to, by tych błędów nie popełnić samemu. Poniżej lista najczęściej popełnianych przez podatników błędów. »
Darowizny na cele kultu religijnego - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
Dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć również o dokonane darowizny na cele kultu religijnego. Można odliczyć darowizny dla kościołów ale i np. na Radio Maryja - nie więcej jednak niż 6% dochodu. »
Ulga odsetkowa (tylko na zasadzie praw nabytych)
Aktualizacja: 12.03.2014
Ulga ta zniknęła w 2007 r. Można z niej jednak korzystać aż do 31 grudnia 2027 r. Warunkiem nabycia prawa do ulgi było zaciągnięcie do końca 2006 r. kredytu na cele mieszkaniowe. Cele te wymieniał już nieobowiązujący art. 26b ustawy o PIT. »
Ulga odsetkowa (tylko na zasadzie praw nabytych) - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
Ulga ta zniknęła w 2007 r. Można z niej jednak korzystać aż do 31 grudnia 2027 r. Warunkiem nabycia prawa do ulgi było zaciągnięcie do końca 2006 r. kredytu na cele mieszkaniowe. Cele te wymieniał już nieobowiązujący art. 26b ustawy o PIT. »
Czy jest podatek od otrzymanego odszkodowania
Aktualizacja: 31.10.2011
Zawarłem z moim wierzycielem ugodę przed sądem. W jej wyniku otrzymałem w październiku 2008 odszkodowanie w kwocie 30 tys. złotych. Czy i jak muszę opodatkować tą kwotę? »
Aktualizacja: 20.12.2010
Zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego. Obowiązku takiego nie mają osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37). »
Jak przygotować się do rozliczenia rocznego - PIT 2009
Aktualizacja: 28.09.2011
O rozliczeniu PIT-a za dany rok na ogół zaczynamy myśleć dopiero w roku następnym. Przeważnie interesujemy się tym problemem bliżej 30 kwietnia. Jednak jest parę powodów, by pomyśleć o tym wcześniej i odpowiednio zadbać o swe interesy »
PIT 2012 / 2013 - jak przygotować się do rozliczenia rocznego
Aktualizacja: 11.01.2013
O rozliczeniu PIT-a za dany rok na ogół zaczynamy myśleć dopiero w roku następnym. Przeważnie interesujemy się tym problemem bliżej 30 kwietnia. Jednak jest parę powodów, by pomyśleć o tym wcześniej i odpowiednio zadbać o swe interesy. »
Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK
Aktualizacja: 01.06.2012
Jeżeli pracujesz za granicą albo zamierzasz wyjechać, a nie wiesz jak rozliczyć swoje dochody z zagranicznych wyjazdów – zapoznaj się krok po kroku z poniższym kompleksowym opracowaniem. »
Metody unikania podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 01.06.2012
Dochody z pracy najemnej podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym praca jest wykonywana. Niezależnie od tego podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, są zobowiązani do rozliczenia tych dochodów również w Polsce. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych dochodów, między państwami są zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. »
Jak przeliczyć przychody i podatek zapłacony za granicą na złotówki
Aktualizacja: 06.01.2010
Po pomniejszeniu o wartość zwolnienia przychody należy przeliczyć na złote według zasad określonych w art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PIT. »
Jak odjąć diety od przychodów uzyskanych za granicą
Aktualizacja: 21.07.2020
Po ustaleniu wysokości przychodów osiągniętych w walucie obcej w pierwszej kolejności podatnicy mają prawo pomniejszyć je o kwoty zwolnione od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. »
Jak potrącić koszty i odliczyć składki
Aktualizacja: 06.01.2010
Podatnicy przy obliczaniu podatku od swoich dochodów zagranicznych mogą legalnie obniżyć sobie podstawę opodatkowania odejmując koszty od przychodu i odliczając zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. »
Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 01.06.2012
W przykładach prezentujemy wyliczenia podatku od dochodów zagranicznych z zastosowaniem obu metod unikania podwójnego opodatkowania. »
Do czego służy certyfikat rezydencji
Aktualizacja: 10.10.2011
Prawidłowy certyfikat rezydencji wydany osobie fizycznej jest dokumentem, w którym zagraniczna administracja podatkowa potwierdza rezydencję podatkową danej osoby fizycznej, czyli posiadanie przez nią miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium danego kraju. Jest to równoznaczne z traktowaniem takiej osoby w tym państwie jako podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Mateusz Malinowski – Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu w Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »