Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Część danych podatkowych największych firm zostanie opublikowana do końca kwietnia
Aktualizacja: 18.04.2018
Do końca kwietnia Ministerstwo Finansów opublikuje część danych podatkowych największych firm - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów. Eksperci ostrzegają przed pochopną ich interpretacją. Podkreślają, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania. »
Ustawę o CIT trzeba napisać od nowa
Aktualizacja: 23.04.2018
Nie ma możliwości naprawy ustawy o CIT poprzez kolejne nowelizacje, musimy napisać ją od nowa – powiedział Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Poinformował także o planach powołania instytucji Rzecznika Praw Podatnika oraz kolejnych zmianach uszczelniających VAT. »
Rozszerzenie pakietu paliwowego - więcej firm zapłaci VAT
Aktualizacja: 18.04.2018
Firmy przywożące do Polski produkty podobne do tradycyjnych paliw, ale przeznaczone np. do wytwarzania smarów, wyrobów chemii budowlanej czy kosmetyków, będą musiały płacić VAT w ciągu pięciu dni. W praktyce oznacza to rozszerzenie pakietu paliwowego na prawie 2 tys. podmiotów. »
Niższy CIT dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 17.04.2018
Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił wiceminister finansów Paweł Gruza. Stawka podatku CIT miałaby zostać obniżona do 9 proc. »
Rozliczenie VAT w przypadku faktury wystawionej przedwcześnie
Aktualizacja: 17.04.2018
Niejednokrotnie podatnicy jeszcze przed dostawą towarów lub wyświadczaniem usług wystawiają faktury. Zdarza się także, że umówione wynagrodzenie dotyczące planowanego świadczenia nie zostaje uiszczone w terminie wskazanym na uprzednio wystawionej fakturze. Takie przypadki mogą wpływać na uznanie danej faktury jako wystawionej przedwcześnie, a tym samym z naruszeniem ustawy o VAT. »
Obniżenie CIT do 9 proc. i niższy ZUS dla małych i średnich firm
Aktualizacja: 16.04.2018
Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, że CIT spadnie dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. - byłby to najniższy poziom w UE. Ponadto przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższy ZUS. »
Doradcy podatkowi będą współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Aktualizacja: 13.04.2018
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 11 kwietnia odbyło się spotkanie rzecznika praw obywatelskich z prof. dr hab. Adamem Mariańskim, Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Wiceprzewodniczącym KRDP Radomirem Szarańcem, poświęcone nakreśleniu ram współpracy w zakresie zapewnienia należytej jakości prawa podatkowego, ochrony praw podatników i przeciwdziałaniu ich naruszania. »
Klauzula obejścia prawa podatkowego – więcej wątpliwości niż porządku prawnego
Aktualizacja: 13.04.2018
Do Ordynacji podatkowej z dniem 15 lipca 2016 r. zostały wprowadzone przepisy o tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Po blisko półtorarocznym okresie obowiązywania, wydaje się jednak, że nowe regulacje rodzą więcej wątpliwości niż wprowadzają jasności do porządku prawnego. »
Skutki podatkowe zamiany nieruchomości
Aktualizacja: 13.04.2018
Jakie konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje zawarcie umowy zamiany nieruchomości? Czy zbycie nieruchomości w ramach takiej umowy, przed upływem 5 lat od daty jej nabycia lub wybudowania, podlega opodatkowaniu? »
Wycieczka dla pracowników sfinansowana z ZFŚS
Aktualizacja: 13.04.2018
Czy koszt jednostkowy wycieczki, sfinansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), będzie dla poszczególnych pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu jako tzw. świadczenie nieodpłatne, a co za tym idzie, czy podatnik jako płatnik będzie obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? »
Zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez członków zarządów
Aktualizacja: 12.04.2018
W wyniku zmian, które weszły w życie na początku tego roku osoby pełniące funkcje członków zarządów i osiągające przychody w spółkach są zobowiązane rozliczać uzyskiwane wynagrodzenie tylko zgodnie ze skalą podatku dochodowego PIT obowiązującego w Polsce, a więc w wysokości 18% i 32%. »
Limit zwolnienia podmiotowego VAT dotyczy także osób fizycznych
Aktualizacja: 12.04.2018
Zwolnienie z obowiązku opodatkowania sprzedaży ma zastosowanie do podatników prowadzących działalność na małą skalę na terenie kraju. Limitowanie zwolnienia nie dotyczy tylko podatników VAT będących osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi, ale także osób fizycznych. »
Zakładanie i opodatkowanie spółek na Gibraltarze
Aktualizacja: 12.04.2018
W dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Brexit obejmie swym zasięgiem również Gibraltar, który jest terytorium zależnym korony brytyjskiej. Czy dla zakładanych tak chętnie spółek będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Czy ulegną zmianie zasady opodatkowania? »
Czy od handlu kryptowalutami trzeba płacić PCC?
Aktualizacja: 12.04.2018
Ministerstwo Finansów wystraszył uczestników rynku informacją o obowiązku uiszczania podatku PCC w zakresie obrotu i handlu cyfrowalutami. Oznacza to również składanie druków PCC-3 od każdej odbytej transakcji. W niektórych przypadkach są to nawet setki tysięcy tego typu operacji. Czy rzeczywiście od handlu kryptowalutami trzeba płacić podatek i składać druku PCC? »
Doradcy podatkowi chcą bronić praw podatników współpracując z NIK
Aktualizacja: 12.04.2018
Krajowa Rada Doradców Podatkowych podpisała porozumienie z Najwyższą Izbą Kontroli. Mając na celu obronę praw podatnika, pomoże jej m.in. w kontrolowaniu organów skarbowych w poszanowaniu praw przedsiębiorców podczas kontroli. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »