Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Uproszczenie prawa podatkowego dla firm
Aktualizacja: 25.01.2018
Uproszczenie prawa podatkowego i prawa dla firm, to perspektywa najbliższych kilku tygodni, czy paru miesięcy; już w tym półroczu przedsiębiorcy będą mieli nowe, prostsze zasady działania - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. »
Przenosząc siedzibę do innego kraju UE przedsiębiorca nie zapłaci podatku
Aktualizacja: 24.01.2018
Zgodnie z polskim prawem przeniesienie statutowej siedziby spółki za granicę implikuje przeprowadzenie likwidacji oraz rozwiązanie dotychczasowej spółki, co dla wspólników rodzi konkretne zobowiązania podatkowe. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł 25 października 2017 r., że przeniesienie siedziby statutowej spółki za granicę z wykorzystaniem instytucji transgranicznego przekształcenia nie powinno wiązać się z żadnym obowiązkiem podatkowym. »
Korzyści podatkowe z założenia spółki w Wielkiej Brytanii
Aktualizacja: 24.01.2018
Wśród powodów, dzięki którym Wielka Brytania od lat plasuje się w czołówkach różnych rankingów wskazujących najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu, są m.in. niskie składki na ubezpieczenie społeczne, wysoki pierwszy próg podatku PIT oraz tylko dwie stawki VAT-u. Jakie jeszcze korzyści płyną z założenia spółki w Zjednoczonym Królestwie? »
Procedura VAT-marża w elektronice - wyłącznie do artykułów używanych
Aktualizacja: 24.01.2018
Ministerstwo Finansów poinformowało, że podczas stałego monitoringu popularnych platform aukcyjnych stwierdzono powszechną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów. Resort finansów przypomina: VAT-marża w elektronice ma zastosowanie wyłącznie do dostawy artykułów używanych, a nie nowych. »
Podatek od nieruchomości w 2018 roku – wysokość, terminy płatności
Aktualizacja: 29.11.2018
Stawki podatku od nieruchomości uległy od 2018 roku podwyższeniu. Wzrosły o wskaźnik inflacji, czyli o 1,9 proc. Ile trzeba będzie zapłacić, kiedy mija termin płatności i kogo dotyczy ta opłata? »
USA redukuje podatki, UK podnosi kwotę wolną od podatku, a co czeka polskiego przedsiębiorcę?
Aktualizacja: 23.01.2018
Władze największych gospodarek świata doskonale wiedzą, że czynnikiem ograniczającym rozwój są wysokie podatki, dlatego też Stany Zjednoczone czeka głęboka i radykalna reforma polegająca na redukcji stawek podatkowych. Wielka Brytania kolejny rok z rzędu podnosi kwotę wolną od podatku, a co czeka polskiego przedsiębiorcę? »
Mikrofirmy będą mogły podpisać JPK_VAT w uproszczony sposób
Aktualizacja: 23.01.2018
Mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli kupować kwalifikowanego podpisu elektronicznego ani tworzyć profilu zaufanego, aby złożyć JPK_VAT – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji w dniu 22 stycznia br. »
Seminarium: „Czy czekają nas rewolucyjne zmiany w Podatkach w 2018 roku”?
Aktualizacja: 15.05.2020
Serdecznie zapraszamy na seminarium poświęcone zagadnieniom związanym ze zmianami podatkowymi w 2018 roku, które odbędzie się w dniu 31 stycznia 2018 r. w Ambasadzie Republiki Czeskiej. »
Limit wydatków na nabycie usług niematerialnych od podmiotów powiązanych
Aktualizacja: 22.01.2018
Od roku 2018 obowiązują nowe przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi podatnicy podatku CIT mogą się spodziewać wprowadzenia ograniczeń w zakresie możliwości uznania pewnych kategorii wydatków za koszty podatkowe. Głównym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wydatków na nabycie usług niematerialnych od podmiotów powiązanych, które będą mogły zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodu. »
Przeciwdziałanie wyłudzeniom. Czy podatnicy VAT powinni zacząć się bać?
Aktualizacja: 12.01.2018
Już jutro, 13 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, czyli tzw. ustawa o STIR. Zmieni ona kilkanaście aktów prawnych. Dla podatników szczególnie ważne powinny być zmiany wprowadzone do Ordynacji podatkowej oraz do ustawy o VAT. »
Jak Google nie płaci podatków? Optymalizacja podatkowa dzięki spółce w Irlandii
Aktualizacja: 12.01.2018
Podwójna struktura optymalizacji podatkowej uchroniła większość przychodów Google przed opodatkowaniem. Światowy gigant uniknął opodatkowania 16 mld euro w 2016 roku. Rosnący fiskalizm ze strony rządów wielu państw skłania przedsiębiorców do wyboru przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesu. »
Czy można zaliczyć do kosztów wszystkie wydatki na organizację mini targów?
Aktualizacja: 12.01.2018
Wydatki poniesione po zakończeniu targów na kolację wraz z oprawą muzyczną, a także wydatki na noclegi i transport podlegają ujęciu w koszty. Nie należy wydzielać atrakcji dla klientów z całości kosztów imprezy promocyjnej. Tego rodzaju wydatki są integralną częścią mini targów, których to celem było reklamowanie produktów spółki, mogą zatem stanowić w całości koszty uzyskania przychodów. »
Urząd skarbowy do weryfikacji rozliczeń największych podatników
Aktualizacja: 12.01.2018
Ministerstwo Finansów planuje kolejną zmianę w strukturze Krajowej Administracji Skarbowej. Zostanie wyodrębniony nowy urząd skarbowy pod nazwą Centrum Obsługi Kluczowych Podatników, w ramach którego weryfikowane będą rozliczenia podatkowe największych podatników na terenie całego kraju. »
Nieodpłatne przekazanie artykułów reklamowych lub promocyjnych - skutki w VAT
Aktualizacja: 12.01.2018
Nieodpłatne wydanie kontrahentom artykułów reklamowych lub promocyjnych, co do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jest nieopodatkowane VAT. Przyczyną pozostawienia poza zakresem podatku VAT tych wydań jest brak ich konsumpcyjnego charakteru. »
Nowe zasady ustalania dochodu i rozliczania straty w 2018 r.
Aktualizacja: 12.01.2018
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o CIT. Dziś pierwszy artykuł z cyklu. Wyjaśniamy w nim, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania zgodnie z nowelizacją i jak zmieniły się zasady rozliczania straty. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?