Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Powiadomienia o niezgodnościach w składanych plikach JPK_VAT
Aktualizacja: 23.05.2017
Resort finansów weryfikuje przesyłane pliki JPK_VAT. W przypadku stwierdzenia niezgodności podatnicy otrzymają powiadomienia za pośrednictwem e-maila z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl – na adresy elektroniczne lub wiadomości tekstowej SMS – na numery telefonów. Niezgodności należy wyjaśniać we właściwych urzędach skarbowych. »
Organ podatkowy może trzymać nadpłatę i zwrócić ją bez odsetek
Aktualizacja: 22.05.2017
Organy podatkowe mają sposób na to, jak kredytować się u podatników. Wystarczy, że fiskus wyda decyzję tuż przed upływem terminu przedawnienia. Po miesiącach odda wpłaconą daninę, ale bez oprocentowania. »
Podzielona płatność w VAT – co oznacza dla przedsiębiorcy?
Aktualizacja: 12.07.2017
Regulacje prawne dotyczące podzielonej płatności (split payment) w rozliczeniach VAT będą miały ogromny wpływ na praktykę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Będą wymagały zmian organizacyjnych i technicznych, między innymi zmian w programach finansowo-księgowych. Większego znaczenia nabierze również planowanie podatkowe i sprawne zarządzanie płynnością. »
Aktualizacja: 22.05.2017
Rząd podkreśla, że mamy do czynienia ze wzrastającą liczbą wyłudzeń podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – szczególnie w odniesieniu do podatku VAT. W związku z czym wyłudzanie VAT ma być bezwzględnie ścigane i surowo karane. Od 1 marca 2017 r. za fałszowanie faktur o wartości ponad 10 milionów złotych przedsiębiorcy grozi nawet 25 lat więzienia. »
Odliczenie VAT w przypadku wynajmu aut firmowych pracownikom
Aktualizacja: 18.05.2017
Pobieranie odpłatności od pracownika za prywatny użytek (wynajem) samochodu służbowego, nie daje przedsiębiorcy prawa do odliczenia 100% kwoty podatku VAT. »
Stawka VAT dla montażu oświetlenia i sprzętu AGD
Aktualizacja: 18.05.2017
Montaż lamp podtynkowych, podobnie jak montaż sprzętu AGD w zabudowie, nie stanowi usługi modernizacji w rozumieniu ustawy o VAT. Elementy te należy zaliczyć do wyposażenia lokalu, jako że nie stanowią one – po ich zamontowaniu – trwałego elementu konstrukcyjnego budynku. Nie mogą być zatem elementem modernizacji. Usługa ta nie może więc korzystać z obniżonej stawki VAT. »
Sprzedaż kodów do gier – jak zminimalizować koszty podatkowe?
Aktualizacja: 18.05.2017
Wartość polskiego rynku gier komputerowych szacowana jest na niemal 2 mld zł. Dynamiczny rozwój tego rynku przejawia się m.in. w pojawiających się nowych usługach. Jedną z takich nowych usług jest sprzedaż kodów do gier. Jak zoptymalizować koszty podatkowe działalności w tym zakresie? »
Prawo do odliczenia VAT w przypadku wystąpienia niedoborów
Aktualizacja: 18.05.2017
Niektóre zdarzenia powodują, że podatnik traci prawo do odliczenia VAT. Dotyczyć to może w szczególności wystąpienia niedoborów. Kiedy podatnik powinien skorygować odliczony VAT od niedoborów, a kiedy nie będzie takiej konieczności? »
Odwrotne obciążenie przy świadczeniu usług budowlanych dla dewelopera
Aktualizacja: 17.05.2017
W przypadkach gdy zleceniobiorcy, wykonując na rzecz dewelopera usługi budowlane, nie działają w charakterze podwykonawcy, mechanizm odwrotnego obciążenia nie ma zastosowania. W takiej sytuacji usługodawca rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych. »
Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega VAT
Aktualizacja: 16.05.2017
Niejednokrotnie zdarza się, że nieuczciwi najemcy, nie przestrzegają postanowień umów (najmu, dzierżawy czy leasingu), nie zwracają w określonym terminie wynajętego przedmiotu. W takiej sytuacji właścicielowi przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy. Pojawia się w związku z tym problem, czy takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu VAT? »
Split payment w VAT od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 12.07.2017
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji dnia 12 maja br. opublikowany został projekt ustawy wprowadzającej tzw. split payment w VAT. Dokument ten został przygotowany przez Ministerstwo Finansów w celu poprawy skuteczności ściągalności VAT. Zgodnie z założeniami projektu, każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe. Split payment miałby wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r. »
Stawka VAT w zakresie wstępu na obiekty sportowe
Aktualizacja: 16.05.2017
Dla usług związanych z rozrywką i rekreacją ustawodawca przewidział 8-proc. stawkę VAT. Obniżona stawka podatku ma jednak zastosowanie do usług wyłącznie w zakresie wstępu do obiektów. Czy zatem preferencyjna stawka VAT może być stosowana do sprzedaży usług oferowanych przez siłownie, kluby fitness, czy parki rozrywki, skoro w cenie biletu są inne atrakcje? »
Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby sprzedać nieruchomość bez PIT
Aktualizacja: 16.05.2017
Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby zbyć bez PIT nieruchomość kupioną wspólnie przed laty – przesądził NSA w uchwale. Korzystna uchwała NSA nie oznacza, że wszyscy wdowcy, którzy zapłacili PIT przy sprzedaży, dostaną go z powrotem. Taką możliwość mają ci, którzy wciąż spierają się z fiskusem, czy to przed urzędem bądź izbą skarbową, czy to w sądzie administracyjnym. »
Split payment wpłynie na płynność finansową firm
Aktualizacja: 12.07.2017
Split payment jest dobrą metodą walki z wyłudzeniami VAT, ale nie bez powodu tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej, we Włoszech i w Czechach jest on stosowany - w obu przypadkach w bardzo ograniczonym zakresie. Wiąże się to z tym, że z jednej strony rozwiązanie to rzeczywiście w dużym stopniu zapewnia skuteczną walkę z pewnym rodzajem oszustw, ale z drugiej strony może w sposób znaczący wpłynąć na płynność finansową firm. »
Koszty uzyskania przychodu z tytułu umowy o pracę i umów cywilno-prawnych
Aktualizacja: 06.04.2018
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określono dokładne informacje odnośnie tego, jakie koszty mogą być rozliczane dla poszczególnych podatników. W tym artykule omówimy je biorąc pod uwagę dane źródło przychodu. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »