Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy - skutki podatkowe
Aktualizacja: 04.04.2017
Organy podatkowe coraz częściej zajmują niekorzystne dla podatników stanowisko dotyczące konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy, uznając, że potrącenie wierzytelności stanowi wkład niepieniężny, a zatem powoduje po stronie wspólnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu. »
Firmy winne fiskusowi 5 tys. zł trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych
Aktualizacja: 03.04.2017
Każdy będzie mógł sprawdzić wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent. Takie informacje trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych i będą udostępniane przez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. »
Jak odzyskać VAT z niezapłaconych faktur
Aktualizacja: 03.04.2017
Wystawianie faktur VAT z odroczonym terminem płatności niekiedy rodzi po stronie podatnika obowiązek zapłacenia podatku VAT jeszcze przed otrzymaniem przez niego płatności za dostarczoną usługę lub towar. I o ile nie jest to ani wygodne, ani przyjemne dla naszej kieszeni, to w przypadku uregulowania przez kontrahenta należności wynikającej z faktury w terminie, nie powoduje to dalszych nieprzyjemności. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy pomimo wystawienia faktury kontrahent nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania i uchyla się od zapłaty. »
Rozliczanie stypendium w rocznym zeznaniu PIT
Aktualizacja: 03.04.2017
Ustawa o podatku od osób fizycznych uwzględnia kilka rodzajów stypendiów otrzymywanych przez podatników. Niektóre podlegają zwolnieniu podatkowemu w pełnej kwocie, inne do określonego limitu, natomiast z tytułu niektórych stypendiów nie przysługują żadne ulgi. »
Jak zmiany w podatkach wpływają na działalność przedsiębiorstw
Aktualizacja: 31.03.2017
Rok 2017 niewątpliwie upłynie przedsiębiorcom pod znakiem dokonanych przez ustawodawcę zmian w systemie podatkowym. Nowe przepisy podatkowe mają bowiem wpływ na bieżącą działalność każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy rodzaju prowadzonej działalności. Czy te nowe regulacje pozytywnie wpłyną na prowadzony biznes? »
Jakie korzyści podatkowe z transakcji wymiany udziałów
Aktualizacja: 31.03.2017
Transakcja wymiana udziałów stała się popularnym sposobem wspierającym restrukturyzację spółek kapitałowych. Mechanizm wymiany udziałów polega na tym, że spółka X nabywa udziały w spółce Y w zamian za udziały we własnym kapitale zakładowym, przydzielone dotychczasowym udziałowcom spółki Y. Neutralność podatkową takiego działania gwarantuje ustawa o CIT. »
Komorników należy uznawać za typowych podatników VAT
Aktualizacja: 30.03.2017
Dla potrzeb podatku VAT komorników należy traktować jako typowych podatników VAT, a nie jako organy władzy publicznej, powinni więc płacić VAT - takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA komornicy prowadzą działalność w ramach wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o VAT. »
Prawo do ulgi na dzieci – sama władza rodzicielska nie wystarczy
Aktualizacja: 30.03.2017
Jednym z podstawowych warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi na dzieci przez rodzica jest wykonywanie w stosunku do dziecka władzy rodzicielskiej. W celu nabycia prawa do ulgi nie wystarczy jednak, że rodzic wykaże, że posiada władzę rodzicielską, konieczne jest faktyczne wychowywanie przez niego dziecka. »
Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D
Aktualizacja: 30.03.2017
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie skorzystało z żadnych zwolnień z CIT. Nie odliczało też darowizn w rozumieniu ustawy o CIT i ich nie otrzymało. Otrzymało jednak inne darowizny. Czy powinno je wykazać w załączniku CIT-D do zeznania? »
Czarna lista nierzetelnych podatników VAT
Aktualizacja: 30.03.2017
Powstanie czarna lista nierzetelnych podatników VAT. Ministerstwo Finansów utworzy dwa publiczne wykazy: podmiotów wykreślonych z rejestru VAT (i takich, którym odmówiono rejestracji) oraz przywróconych do rejestru. »
Aktualizacja: 29.03.2017
Którzy podatnicy oraz jakie podmioty podlegają obowiązkowi zapłaty podatku od gier hazardowych? W jakiej wysokości i w jakim urzędzie należy uiszczać ten podatek? Co stanowi podstawę opodatkowania? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszej publikacji, uwzględniając najnowszą nowelizację ustawy o grach hazardowych, która zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2017 r. »
Likwidacja akcyzy na samochody osobowe od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 27.02.2018
Przedsiębiorcy popierają propozycję likwidacji podatku akcyzowego od samochodów osobowych, zawartą w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ich zdaniem likwidacja akcyzy, która miałaby nastąpić od 1 stycznia 2018 r., przyniesie korzyści gospodarcze, środowiskowe i społeczne, pod warunkiem jednak, że w zamian, w miejsce akcyzy, nie zostaną wprowadzone inne uciążliwe opłaty. »
Zwolnienia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie
Aktualizacja: 29.03.2017
Projekt ustawy o spółdzielniach rolników, który trafił do Sejmu 22 marca, ma na celu kompleksowe uregulowanie zasad funkcjonowania spółdzielni rolników. Zakłada on m.in. szereg zwolnień i ulg podatkowych dla podmiotów należących do spółdzielni. »
Zrównanie stawek VAT na e-booki i książki
Aktualizacja: 29.03.2017
Zrównanie stawek podatku VAT na e-booki i książki oraz gazety i ich e-wydania, poprzez obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne - takie zmiany przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT, który trafił pod obrady Sejmu. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r. »
Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłacać?
Aktualizacja: 28.03.2017
Widmo Brexitu krąży nad Europą. Ubiegłoroczna decyzja obywateli Wielkiej Brytanii skutkująca opuszczeniem przez ich ojczyznę struktur Unii Europejskiej wciąż budzi liczne obawy o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym. Czy możliwe jest zamknięcie brytyjskiego rynku dla zagranicznych firm? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »