Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o dzieło. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o dzieło.
Umowa zlecenie a umowa o dzieło - czym się różnią?
Aktualizacja: 02.12.2014
Świadczenie pracy, obok zatrudnienia na podstawie stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem, może mieć miejsce także na podstawie stosunków cywilnoprawnych, w tym w ramach tych najpopularniejszych to jest umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi umowami? »
Jak opodatkować przychód z umów o dzieło pomiędzy osobami fizycznymi
Aktualizacja: 15.09.2010
Niektórzy z nas mają rożne zdolności lub hobby, które mogliby czasami wykorzystać do zarobienia kilku złotych, jednak nie chcą lub nie mogą założyć działalności gospodarczej, bo np. przychody z tego tytułu byłyby zbyt sporadyczne. »
Jak opodatkować dochody z przeniesienia praw autorskich na rzecz firmy amerykańskiej
Aktualizacja: 11.05.2010
Zawarłem umowę licencyjną z firmą amerykańską, na podstawie której zobowiązałem się do wykonania implementacji i technicznej dokumentacji oprogramowania komputerowego (kodu) w oparciu o specyfikację przesłaną mi przez zamawiającego elektronicznie za pośrednictwem Internetu... »
Jak księgować wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy o dzieło
Aktualizacja: 29.10.2008
Prowadzę działalność w zakresie usług reklamowych. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzam zawrzeć kilka umów o dzieło z różnymi osobami. W jaki sposób powinienem te umowy wpisać do pkpir? Czy powinienem je ujmować w kwocie brutto czy netto? »
Umowa zlecenia czy umowa o dzieło
Aktualizacja: 15.10.2008
Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę? »
Jak rozliczać wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło
Aktualizacja: 16.07.2008
Spółka podpisała z niektórymi pracownikami umowy o dzieło. Na podstawie tego rodzaju umowy zatrudniono również kilka osób z zewnątrz. Jak prawidłowo wyliczyć i zaksięgować wynagrodzenia zarówno pracowników, jak i pozostałych osób? Czy w przypadku pracowników przychody z umowy o pracę i umowy o dzieło należy zsumować? »
Jak uwzględnić wyższe koszty w PIT
Aktualizacja: 04.05.2009
Trzeba pamiętać, że wyższe koszty uzyskania przychodu mogą uwzględniać pracownicy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości. Prawo to przysługuje również podatnikom, których faktyczne koszty uzyskania przychodów przewyższają koszty określone w sposób zryczałtowany. »
Jak uwzględnić wyższe koszty w PIT - PITy 2007
Aktualizacja: 04.05.2009
Wyższe koszty uzyskania przychodu mogą uwzględniać pracownicy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości. Prawo to przysługuje również podatnikom, których faktyczne koszty uzyskania przychodów przewyższają koszty określone w sposób zryczałtowany. »
Jesteś twórcą ? Masz wyższe koszty podatkowe - PITy 2007
Aktualizacja: 04.05.2009
Prawo do potrącenia 50% kosztów uzyskania przychodów mają nie tylko twórcy i artyści. Mogą to zrobić również konsultanci i informatycy, których efekt pracy wykazuje elementy twórcze. »
Jesteś twórcą ? Masz wyższe koszty podatkowe
Aktualizacja: 04.05.2009
Prawo do potrącenia 50% kosztów uzyskania przychodów mają nie tylko twórcy i artyści. Mogą to zrobić również konsultanci i informatycy, których efekt pracy wykazuje elementy twórcze. »
Jakich błędów powinien unikać menedżer - PITy 2007
Aktualizacja: 04.05.2009
Wydawałoby się, że definicja działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązująca od 1 stycznia 2007 r. nie kryje żadnych niebezpieczeństw dla podatników, którzy samozatrudnienie realizują w ramach kontraktów menedżerskich. Jeśli jednak oprócz kontraktu menedżera wiąże z firmą, na rzecz której działa, dodatkowa umowa, takie zagrożenia mogą być całkiem realne. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?