Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.
Aktualizacja: 12.03.2013
Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych? »
Sprzedaż powypadkowego pojazdu przez ubezpieczyciela
Aktualizacja: 02.02.2015
Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej? »
Czy ubezpieczyciel może odliczyć VAT od gadżetów reklamowych
Aktualizacja: 02.02.2015
Czy ubezpieczyciel, przekazujący nieodpłatnie klientom upominki reklamowe, ma prawo do odliczenia od VAT należnego kwoty VAT naliczonego przy nabyciu tych przedmiotów? »
Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej
Aktualizacja: 05.03.2013
Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jakie warunki muszą spełniać, aby skorzystać z tej preferencji podatkowej? »
Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013
Aktualizacja: 01.08.2013
Od 1 stycznia 2013 roku zniesiono 90-dniowy termin, po upływie którego mały podatnik, pomimo nieuregulowania należności przez jego kontrahenta, obowiązany był do rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczonych usług. »
Regulamin wystawiania faktur - czy jest konieczny
Aktualizacja: 01.08.2013
Nowe, obowiązujące od 2013 roku przepisy dot. VAT pozwalają na interpretację, że podatnicy powinni określić zasady i wdrożyć regulamin, na podstawie których wystawia faktury. Okazuje się, że nie jest to obowiązkowe. »
Błędy na fakturze - termin płatności i wyrażona słownie kwota należności
Aktualizacja: 06.03.2013
Co zrobić w sytuacji, gdy moja faktura sprzedażowa ma nieprawidłowo określony termin płatności? Handlowiec wystawił fakturę z terminem płatności 14 dni, natomiast pieniądze od klienta już dotarły i faktura powinna mieć adnotację „zapłacona”. Czy trzeba korygować taką pomyłkę? »
Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach
Aktualizacja: 01.08.2013
Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT. »
Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać
Aktualizacja: 27.02.2013
Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług. »
Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT
Aktualizacja: 01.08.2013
Czy możliwe jest odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić? »
Czy wkład w postaci know-how do spółki komandytowej podlega VAT
Aktualizacja: 01.08.2013
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest czynnością opodatkowaną. »
Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013
Aktualizacja: 22.02.2013
Od 1 kwietnia 2013 r. przedsiębiorców czeka ważna zmiana w zakresie opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazywania towarów. »
Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować
Aktualizacja: 16.11.2017
Nie wydrukowałam raportu dobowego z 31 stycznia, mimo że w tym dniu była sprzedaż i wydawałam paragony. Następnego dnia wydrukowałam raport dobowy, ale już z data nie 31 stycznia, lecz 1 lutego 2013 r. Wydrukowałam też raport miesięczny. Kiedy powinnam je rozliczyć? »
Czy przedsiębiorca, który korzystał z faktoringu i windykacji ma prawo korekty VAT
Aktualizacja: 01.08.2013
Próba odzyskania wierzytelności przez przedsiębiorcę nie przekreśla prawa do korekty VAT. Przedsiębiorca, który chcąc uzyskać zapłatę za wystawione faktury, korzystał z usług faktoringu i windykacji, nie traci prawa do skorygowania rozliczonego VAT-u jeśli działania te okazałyby się nieskuteczne. »
Czy usługi związane z badaniami klinicznymi są zwolnione z VAT
Aktualizacja: 01.08.2013
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że usługi świadczone przez szpitale na rzecz sponsora badań klinicznych nie podlegają zwolnieniu od podatku VAT, gdyż nie są usługami podlegającymi zwolnieniu zgodnie z (sygn. akt I FSK 406/12, wyrok z dnia 20 czerwca 2012 r.). »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »