| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fachowa wiedza wymaga praktyki księgowej

Fachowa wiedza wymaga praktyki księgowej

Uprawnienia księgowe mogą otrzymać osoby, które ukończyły uczelnie na kierunku rachunkowość. Według ekspertów 70 proc. takich absolwentów nie jest przygotowana do zawodu.

Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg można zdobyć na dwa sposoby. Trzeba zdać egzamin lub zdobyć odpowiednie wykształcenie. W obu przypadkach konieczna jest praktyka.

- Nadawanie certyfikatu na podstawie dyplomów wyższych uczelni jest dla mnie nieporozumieniem, ponieważ takie osoby nie posiadają odpowiednich kwalifikacji - twierdzi Jerzy Koniecki, prezes Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Świadczą o tym księgi prowadzone w biurach rachunkowych.

Problem niedostatecznego przygotowania zawodowego może rozwiązać rozszerzenie programów na uczelniach i wdrożenie do nich praktycznych zajęć. W tej chwili dość intensywne działania w tym kierunku rozpoczyna Uniwersytet Łódzki. Uczelnia chce rozszerzenia zakresu rachunkowości z 200 do 400 godzin rachunkowości i wprowadzić praktyczną naukę zawodu.

- Obecnie ok. 70 proc. absolwentów wydziałów rachunkowość nie jest przygotowana do zawodu - twierdzi Jerzy Koniecki.

Jak twierdzi Jerzy Koniecki, należałoby wprowadzić system certyfikacji uczelni. Powinny je otrzymywać te uczelnie, które realizowałyby odpowiedni program wypracowany przez Ministerstwo Finansów w porozumieniu ze środowiskiem księgowym. Otrzymanie certyfikatu przez absolwenta takiej uczelni gwarantowałaby wysoka jakość świadczonych przez niego usług księgowych.

Zdaniem prof. Gertrudy Świderskiej, kierownika Katedry Rachunkowości menedżerskiej SGH, prezesa MAC Auditor, osoba z certyfikatem powinna mieć kwalifikacje głównego księgowego. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest wiedza merytoryczna i dwuletnia praktyka w zawodzie.

- Absolwent kierunku finanse i rachunkowość taką wiedzę posiada - twierdzi nasza rozmówczyni.

-Dodaje, że studenci SGH od wielu lat uczestniczą w laboratorium z rachunkowości finansowej, gdzie zdobywają wiedzę na temat zasad prowadzenia ksiąg przy wykorzystaniu komputera, budowy planu kont i zbiorów stałych, prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdań finansowych przy wykorzystaniu systemu finansowo-księgowego. Praktyka w księgowości pozwala na zdobycie doświadczenia dającego gwarancje prawidłowego wykonywania usług. Gertruda Świderska podkreśla, że fakt jej odbycia powinien być wiarygodnie udokumentowany. Zawsze można udoskonalić system zdobywania certyfikatu poprzez zwiększenie liczby zajęć z rachunkowości, lepszą weryfikację odbytej praktyki.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »