reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fachowa wiedza wymaga praktyki księgowej

Fachowa wiedza wymaga praktyki księgowej

Uprawnienia księgowe mogą otrzymać osoby, które ukończyły uczelnie na kierunku rachunkowość. Według ekspertów 70 proc. takich absolwentów nie jest przygotowana do zawodu.

Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg można zdobyć na dwa sposoby. Trzeba zdać egzamin lub zdobyć odpowiednie wykształcenie. W obu przypadkach konieczna jest praktyka.

- Nadawanie certyfikatu na podstawie dyplomów wyższych uczelni jest dla mnie nieporozumieniem, ponieważ takie osoby nie posiadają odpowiednich kwalifikacji - twierdzi Jerzy Koniecki, prezes Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Świadczą o tym księgi prowadzone w biurach rachunkowych.

Problem niedostatecznego przygotowania zawodowego może rozwiązać rozszerzenie programów na uczelniach i wdrożenie do nich praktycznych zajęć. W tej chwili dość intensywne działania w tym kierunku rozpoczyna Uniwersytet Łódzki. Uczelnia chce rozszerzenia zakresu rachunkowości z 200 do 400 godzin rachunkowości i wprowadzić praktyczną naukę zawodu.

- Obecnie ok. 70 proc. absolwentów wydziałów rachunkowość nie jest przygotowana do zawodu - twierdzi Jerzy Koniecki.

Jak twierdzi Jerzy Koniecki, należałoby wprowadzić system certyfikacji uczelni. Powinny je otrzymywać te uczelnie, które realizowałyby odpowiedni program wypracowany przez Ministerstwo Finansów w porozumieniu ze środowiskiem księgowym. Otrzymanie certyfikatu przez absolwenta takiej uczelni gwarantowałaby wysoka jakość świadczonych przez niego usług księgowych.

Zdaniem prof. Gertrudy Świderskiej, kierownika Katedry Rachunkowości menedżerskiej SGH, prezesa MAC Auditor, osoba z certyfikatem powinna mieć kwalifikacje głównego księgowego. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest wiedza merytoryczna i dwuletnia praktyka w zawodzie.

- Absolwent kierunku finanse i rachunkowość taką wiedzę posiada - twierdzi nasza rozmówczyni.

-Dodaje, że studenci SGH od wielu lat uczestniczą w laboratorium z rachunkowości finansowej, gdzie zdobywają wiedzę na temat zasad prowadzenia ksiąg przy wykorzystaniu komputera, budowy planu kont i zbiorów stałych, prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdań finansowych przy wykorzystaniu systemu finansowo-księgowego. Praktyka w księgowości pozwala na zdobycie doświadczenia dającego gwarancje prawidłowego wykonywania usług. Gertruda Świderska podkreśla, że fakt jej odbycia powinien być wiarygodnie udokumentowany. Zawsze można udoskonalić system zdobywania certyfikatu poprzez zwiększenie liczby zajęć z rachunkowości, lepszą weryfikację odbytej praktyki.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama