REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze e-PIT-37 wysłane przez internet trafiły do fiskusa

REKLAMA

Podatnicy mogą już przesłać przez internet rozliczenie za 2008 rok na PIT-37 bez e-podpisu kwalifikowanego. Pierwsze osoby przesłały swoje rozliczenia za pomocą formularza interaktywnego.

NOWE PRAWO

Z możliwości przesłania PIT-37 przez internet bez kwalifikowanego e-podpisu w pierwszym dniu od wprowadzenia takich rozliczeń skorzystały 333 osoby - poinformował GP Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów.

Autopromocja

Przesyłanie zeznań rocznych na formularzu interaktywnym PIT-37 przez internet bez podpisu z kwalifikowanym certyfikatem umożliwiła nowelizacja Ordynacji podatkowej i rozporządzeń wykonawczych opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 57 (poz. 466, 469 i 470). Dane z zeznania podatkowego zostaną zweryfikowane za pomocą sześciu cech osobowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru NIP, numeru PESEL oraz kwoty przychodu lub obliczenia podatku za 2007 rok.

Przesyłanie przez sieć

Podatnicy mogą przesyłać zeznania PIT-37 wraz z załącznikami PIT-O, PIT-D oraz PIT-2K na dwa sposoby. Po pierwsze, wypełniając formularz interaktywny, który został udostępniony przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Po drugie, korzystając ze specjalnej aplikacji, którą resort udostępnił na tej samej stronie.

Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, trzeba mieć komputer z systemem Windows, zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.1.2 lub wyższej, pobrać wtyczkę ze strony e-deklaracje.gov.pl oraz formularz interaktywny PIT-37. Aplikacja udostępniona przez resort pozwala także przesłać e-PIT z komputerów pracujących w systemach Linux i Mac OS. Jeśli ktoś na co dzień używa komputera spełniającego powyższe wymogi, to wydaje się, że szybko, łatwo i bezpłatnie może złożyć zeznanie za 2008 rok.

Sprawdziliśmy, że wypełnienie pól formularza interaktywnego w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę zajmuje kilka minut. Oczywiście przy założeniu, że mamy zainstalowane wszystkie programy (Adobe Reader minimum w wersji 8.1.2 oraz wtyczkę do e-deklaracji) i pobraliśmy formularz interaktywny PIT-37. W zależności od szybkości łącza internetowego operacja pobrania programu, wtyczek i formularza może zająć od kilku sekund do kilkudziesięciu minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wpiszemy w formularzu dane, które nie pasują do przyjętego formatu, program poinformuje, że dane należy zmienić.

Wypełnienie e-PIT-37 za pomocą aplikacji jest prostsze, bowiem podatnik musi ściągnąć ze strony www. e-deklaracje.gov.pl program, a nie musi martwić się np. o ściągnięcie formularza PIT-37. W menu głównym aplikacji podatnik ma do wyboru cztery opcje: rozliczenie PIT- -37, moje rozliczenia, akty prawne oraz ustawienia programu.

Dla kogo e-PIT

Zmiana rozporządzenia ministra finansów w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. nr 57, poz. 469) daje osobom fizycznym, w tym małżonkom, możliwość przesyłania PIT-37 bez kosztownego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Małżonkowie muszą jednak wcześniej przesłać do urzędu skarbowego papierowe pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji na formularzu UPL-1, który można pobrać ze strony e-deklaracji. Jeśli małżonek nie złoży takiego upoważnienia, a małżonkowie rozliczą się wspólnie przez internet, urząd skarbowy wezwie jednego z nich do uzupełnienia dokumentu.

Elektroniczny PIT-37 będzie niewątpliwie dużym ułatwieniem dla osób, które przebywają za granicą lub mieszkają w innym miejscu niż miejsce zameldowania. Możliwość złożenia zeznania przez internet bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest korzystna również dla osób, które nie mogą same złożyć zeznania w godzinach pracy urzędu lub poczty.

Problemy z e-PIT

Sprawdziliśmy też, na jakie problemy mogą natrafić osoby, które chcą wysłać PIT-37 przez internet. Aby sprawnie wypełnić formularz, trzeba posiadać program Adobe Reader co najmniej w wersji 8.1.2. Jeśli podatnik nie ma zainstalowanego programu, nie będzie mógł otworzyć interaktywnego formularza PIT-37. Wystarczy jednak pobrać program i zainstalować go na komputerze.

 

Gdy mamy starszą wersję Adobe Reader, program poinformuje, że nie może otworzyć dokumentu lub wyświetlić go poprawnie. Podatnik w takiej sytuacji musi uaktualnić swoją wersję programu i zainstalować ją na swoim komputerze. Co więcej, nawet posiadając najnowszą wersję programu, zawsze trzeba pobrać wtyczkę ze strony www.e-deklaracje.gov.pl i ją zainstalować.

Czekamy na sygnały od czytelników, którzy mają problemy z przesłaniem PIT-37 przez internet.

Wyślij e-mail na adres: lukasz.zalewski@infor.pl.

JAK WYPEŁNIĆ E-PIT-37

Autopromocja

ZA POMOCĄ FORMULARZA

Krok 1 Pobierz wtyczkę do programu Adobe Reader i zainstaluj ją na komputerze. Jeśli masz starszą wersję programu niż 8.1.2, pobierz nowszą wersję (link znajdziesz na: www.e-deklaracje.gov.pl)

Krok 2 Pobierz formularz PIT-37 ze strony www.e-deklaracje.gov.pl

Autopromocja

Krok 3 Otwórz i wypełnij formularz

Krok 4 Wybierz rodzaj e-podpisu (kwalifikowany lub nie). Jeśli chcesz wysłać e-PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego, wybierz: Tak

Krok 5 Wpisz dane autoryzujące i wyślij zeznanie

Krok 6 Pobierz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (może to potrwać do 24 godzin)

Krok 7 Jeśli otrzymałeś UPO, to oznacza, że złożyłeś zeznanie za 2008 rok w terminie

ZA POMOCĄ APLIKACJI

Krok 1 Wejdź na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobierz aplikację do wypełnienia PIT-37

Krok 2 Zainstaluj aplikację na swoim komputerze i ją uruchom

Krok 3 W menu głównym wybierz: Rozliczenie PIT-37

Krok 4 Wypełnij formularz interaktywny (pola w czerwonej ramce są obowiązkowe)

Krok 5 Wybierz rodzaj e-podpisu (albo kwalifikowany, albo dane autoryzujące)

Krok 6 Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli tak, kliknij: Wyślij

Krok 7 Otrzymałeś numer referencyjny, zapisz go i kliknij: Koniec

Krok 8 W menu głównym wybierz: Moje rozliczenia

Krok 9 Pobierz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (może to potrwać do 24 godzin)

Krok 10 Możesz wydrukować UPO, które jest potwierdzeniem złożenia zeznania PIT-37 za 2008 rok w terminie

16 mln podatników rozliczyło się w 2008 roku na formularzu PIT-37, a więc tylu podatników może przesłać PIT przez internet bez e-podpisu kwalifikowanego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA