REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze e-PIT-37 wysłane przez internet trafiły do fiskusa

REKLAMA

Podatnicy mogą już przesłać przez internet rozliczenie za 2008 rok na PIT-37 bez e-podpisu kwalifikowanego. Pierwsze osoby przesłały swoje rozliczenia za pomocą formularza interaktywnego.

NOWE PRAWO

Z możliwości przesłania PIT-37 przez internet bez kwalifikowanego e-podpisu w pierwszym dniu od wprowadzenia takich rozliczeń skorzystały 333 osoby - poinformował GP Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Autopromocja

Przesyłanie zeznań rocznych na formularzu interaktywnym PIT-37 przez internet bez podpisu z kwalifikowanym certyfikatem umożliwiła nowelizacja Ordynacji podatkowej i rozporządzeń wykonawczych opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 57 (poz. 466, 469 i 470). Dane z zeznania podatkowego zostaną zweryfikowane za pomocą sześciu cech osobowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru NIP, numeru PESEL oraz kwoty przychodu lub obliczenia podatku za 2007 rok.

Przesyłanie przez sieć

Podatnicy mogą przesyłać zeznania PIT-37 wraz z załącznikami PIT-O, PIT-D oraz PIT-2K na dwa sposoby. Po pierwsze, wypełniając formularz interaktywny, który został udostępniony przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Po drugie, korzystając ze specjalnej aplikacji, którą resort udostępnił na tej samej stronie.

Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, trzeba mieć komputer z systemem Windows, zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.1.2 lub wyższej, pobrać wtyczkę ze strony e-deklaracje.gov.pl oraz formularz interaktywny PIT-37. Aplikacja udostępniona przez resort pozwala także przesłać e-PIT z komputerów pracujących w systemach Linux i Mac OS. Jeśli ktoś na co dzień używa komputera spełniającego powyższe wymogi, to wydaje się, że szybko, łatwo i bezpłatnie może złożyć zeznanie za 2008 rok.

Sprawdziliśmy, że wypełnienie pól formularza interaktywnego w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę zajmuje kilka minut. Oczywiście przy założeniu, że mamy zainstalowane wszystkie programy (Adobe Reader minimum w wersji 8.1.2 oraz wtyczkę do e-deklaracji) i pobraliśmy formularz interaktywny PIT-37. W zależności od szybkości łącza internetowego operacja pobrania programu, wtyczek i formularza może zająć od kilku sekund do kilkudziesięciu minut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wpiszemy w formularzu dane, które nie pasują do przyjętego formatu, program poinformuje, że dane należy zmienić.

Wypełnienie e-PIT-37 za pomocą aplikacji jest prostsze, bowiem podatnik musi ściągnąć ze strony www. e-deklaracje.gov.pl program, a nie musi martwić się np. o ściągnięcie formularza PIT-37. W menu głównym aplikacji podatnik ma do wyboru cztery opcje: rozliczenie PIT- -37, moje rozliczenia, akty prawne oraz ustawienia programu.

Dla kogo e-PIT

REKLAMA

Zmiana rozporządzenia ministra finansów w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. nr 57, poz. 469) daje osobom fizycznym, w tym małżonkom, możliwość przesyłania PIT-37 bez kosztownego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Małżonkowie muszą jednak wcześniej przesłać do urzędu skarbowego papierowe pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji na formularzu UPL-1, który można pobrać ze strony e-deklaracji. Jeśli małżonek nie złoży takiego upoważnienia, a małżonkowie rozliczą się wspólnie przez internet, urząd skarbowy wezwie jednego z nich do uzupełnienia dokumentu.

Elektroniczny PIT-37 będzie niewątpliwie dużym ułatwieniem dla osób, które przebywają za granicą lub mieszkają w innym miejscu niż miejsce zameldowania. Możliwość złożenia zeznania przez internet bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest korzystna również dla osób, które nie mogą same złożyć zeznania w godzinach pracy urzędu lub poczty.

Problemy z e-PIT

Sprawdziliśmy też, na jakie problemy mogą natrafić osoby, które chcą wysłać PIT-37 przez internet. Aby sprawnie wypełnić formularz, trzeba posiadać program Adobe Reader co najmniej w wersji 8.1.2. Jeśli podatnik nie ma zainstalowanego programu, nie będzie mógł otworzyć interaktywnego formularza PIT-37. Wystarczy jednak pobrać program i zainstalować go na komputerze.

 

Gdy mamy starszą wersję Adobe Reader, program poinformuje, że nie może otworzyć dokumentu lub wyświetlić go poprawnie. Podatnik w takiej sytuacji musi uaktualnić swoją wersję programu i zainstalować ją na swoim komputerze. Co więcej, nawet posiadając najnowszą wersję programu, zawsze trzeba pobrać wtyczkę ze strony www.e-deklaracje.gov.pl i ją zainstalować.

Czekamy na sygnały od czytelników, którzy mają problemy z przesłaniem PIT-37 przez internet.

Wyślij e-mail na adres: lukasz.zalewski@infor.pl.

JAK WYPEŁNIĆ E-PIT-37

ZA POMOCĄ FORMULARZA

Krok 1 Pobierz wtyczkę do programu Adobe Reader i zainstaluj ją na komputerze. Jeśli masz starszą wersję programu niż 8.1.2, pobierz nowszą wersję (link znajdziesz na: www.e-deklaracje.gov.pl)

Krok 2 Pobierz formularz PIT-37 ze strony www.e-deklaracje.gov.pl

Krok 3 Otwórz i wypełnij formularz

Krok 4 Wybierz rodzaj e-podpisu (kwalifikowany lub nie). Jeśli chcesz wysłać e-PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego, wybierz: Tak

Krok 5 Wpisz dane autoryzujące i wyślij zeznanie

Krok 6 Pobierz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (może to potrwać do 24 godzin)

Krok 7 Jeśli otrzymałeś UPO, to oznacza, że złożyłeś zeznanie za 2008 rok w terminie

ZA POMOCĄ APLIKACJI

Krok 1 Wejdź na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobierz aplikację do wypełnienia PIT-37

Krok 2 Zainstaluj aplikację na swoim komputerze i ją uruchom

Krok 3 W menu głównym wybierz: Rozliczenie PIT-37

Krok 4 Wypełnij formularz interaktywny (pola w czerwonej ramce są obowiązkowe)

Krok 5 Wybierz rodzaj e-podpisu (albo kwalifikowany, albo dane autoryzujące)

Krok 6 Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli tak, kliknij: Wyślij

Krok 7 Otrzymałeś numer referencyjny, zapisz go i kliknij: Koniec

Krok 8 W menu głównym wybierz: Moje rozliczenia

Krok 9 Pobierz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (może to potrwać do 24 godzin)

Krok 10 Możesz wydrukować UPO, które jest potwierdzeniem złożenia zeznania PIT-37 za 2008 rok w terminie

16 mln podatników rozliczyło się w 2008 roku na formularzu PIT-37, a więc tylu podatników może przesłać PIT przez internet bez e-podpisu kwalifikowanego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników.

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA