reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Certyfikat księgowego według nowych zasad

Certyfikat księgowego według nowych zasad

Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego będą musiały złożyć dodatkowo zaświadczenie o niekaralności.

Księgowi od 6 maja będą mogli składać dokumenty o wydanie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych według nowych zasad. Zmiany wynikają z mocy rozporządzenia w tej sprawie, które ukazało się w Dzienniku Ustaw (Dz.U. nr 62, poz. 508).

Nowe przepisy określają i precyzują wymagania co do składanej dokumentacji.

Kandydaci będą musieli złożyć do resortu finansów wniosek o wydanie certyfikatu zgodnie z przygotowanym wzorem, który został dołączony do rozporządzenia.

Do wniosku koniczne będzie dołączenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo oraz za nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. Prawidłowa informacja z KRK powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku.

Oprócz tego przyszli certyfikowani księgowi będą musieli przesłać dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości: doświadczenie dwuletnie w przypadku zdanego egzaminu, natomiast trzyletnie - w momencie ubiega się o uprawnienia poparte wykształceniem.

Niezbędnym dokumentem, który należy dołączyć do wniosku, jest dyplom lub świadectwo potwierdzające uzyskane wykształcenie.

Rozporządzenie, o którym mowa, jest także podstawą do przeprowadzania egzaminów na certyfikat. Określone w nim zostały zasady funkcjonowania Komisji Egzaminacyjnej, sposób organizacji oraz regulamin przeprowadzania egzaminów.

Nowe przepisy niosą ze sobą zmiany dotyczące obszaru tematycznego egzaminu. Pojawi się więcej zadań sytuacyjnych. Natomiast wiedza z zakresu rachunkowości będzie weryfikowana szerzej niż dotychczas.

Przepisy zaczną obowiązywać 6 maja 2009 r.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 62, poz. 508)

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama