REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa

REKLAMA

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

Rozmowa z MACIEJEM GRABOWSKIM, wiceministrem finansów

Autopromocja

• Odliczanie VAT od paliwa to ostatnio gorący temat. W wyroku w sprawie spółki Magoora WSA w Krakowie stwierdził, że podatnicy mają pełne prawo do odliczania VAT od paliwa do samochodów. Czy będzie składana skarga kasacyjna do NSA od tego wyroku?

- Tak, od wyroku krakowskiego sądu na pewno zostanie wniesiona skarga kasacyjna. Jest ona niezbędna dlatego, że w podobnych sprawach zapadają różne wyroki. Kwestię odliczania VAT ostatecznie powinien rozstrzygnąć NSA.

• Jakie stanowiska prezentują inne sądy?

- Inne wyroki idą bardziej w kierunku potwierdzenia tezy, którą w swoim wyroku zawarł ETS. I my w zupełności z takim podejściem się zgadzamy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czy przy tworzeniu prawa i jego interpretacji ministerstwo bierze pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych?

- Oczywiście, że tak. Orzecznictwo sądowe jest bardzo potrzebne. Trzeba z wielkim szacunkiem podchodzić do wyroków sądowych. Jest ono kluczowe zarówno dla Ministerstwa Finansów, jak i samych podatników. Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej.

• Ministerstwo Finansów nie uniknie nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania VAT. Czy projekt zmian jest już gotowy?

- Ministerstwo zamierza znowelizować ustawę o VAT. Również w przypadku ewentualnej uchwały NSA w tej sprawie zamierzamy przeprowadzić takie zmiany ustawodawcze. Nie oznacza to jednak, że nie respektujemy wyroków sądów i podważamy ich orzeczenia. Nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie musi uwzględniać zarówno orzecznictwo ETS, jak sądów krajowych.

• Czy na te zmiany musi wyrazić zgodę Komisja Europejska?

- Oczywiście, że musi. VAT jest podatkiem zharmonizowanym. Cały czas jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Przesłaliśmy już do Komisji Europejskiej propozycję zmian w naszej ustawie o VAT w tym zakresie. Czekamy teraz na opinię co do tych propozycji.

• Czy nie lepiej byłoby przenieść przepisy dyrektywy unijnej w sprawie odliczania VAT do polskiej ustawy, niż tworzyć własne konstrukcje?

- Pewnie najprościej byłoby przenieść regulacje dyrektywy do polskiej ustawy. Jednak trzeba uwzględnić specyfikę działania naszych podatników. Prawo do odliczenia VAT zarówno od kupna samochodów, jak i paliwa do nich musi być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W Polsce jak i w innych krajach auta firmowe używane są do celów prywatnych. Konieczne jest więc stworzenie stosownych ograniczeń, które nie pozwolą na odliczanie VAT, gdy samochód firmowy wykorzystywany jest prywatnie. Z drugiej strony te ograniczenia nie powinny nakładać biurokratycznych obowiązków na podatników.

• Czy propozycja wysłana do Komisji Europejskiej dotyczy tylko odliczania VAT od paliwa?

- Nie. Dotyczy odliczania VAT od zakupu aut i paliwa do nich.

• Kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi Komisji?

- Trudno powiedzieć. Nie znamy konkretnego terminu.

• Jakie korzyści ta nowelizacja przyniesie podatnikom?

- Pewność w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Fot. Wojciech Górski

Maciej Grabowski, wiceminister finansów

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA