| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stypendium od gminy zwolnione z podatku

Stypendium od gminy zwolnione z podatku

Stypendia dla studentów i doktorantów przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być w całości zwolnione z podatku.

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja wniesiona przez PO przewiduje wprowadzenie do ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym m.in. możliwości przyznawania stypendiów studentom oraz doktorantom przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące państwowymi ani samorządowymi osobami prawnymi. Jednocześnie jest wprowadzana zmiana w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dotyczącym zwolnienia stypendiów. Rozszerza ona zwolnienie na wszystkie stypendia dla doktorantów i studentów otrzymywane na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. Oznacza to, że podatkowa preferencja dotyczyłaby również stypendiów przyznawanych przez samorządy oraz osoby fizyczne lub firmy.

Dziś na podstawie tego przepisu w całości, bez żadnego limitu, zwolnione z PIT są stypendia: otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym i na podstawie przepisów o stopniach i tytule naukowym w zakresie sztuki, a także stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Ponadto z podatku są zwolnione inne niż otrzymane na podstawie powyższych przepisów stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra edukacji po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo - gdy chodzi o stypendia dla uczniów - tylko przez tego ministra (chodzi tu głównie o stypendia finansowane z funduszy unijnych, których zasady przyznawania z reguły mają akceptację ministra edukacji).

Stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania określa w uchwale organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, podlegają obecnie limitowanemu zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. Gmina nie potrąca podatku, jeżeli wysokość stypendium nie przekracza miesięcznie kwoty 380 zł.

380 złotych miesięczny limit wysokości stypendium, od którego gmina nie potrąca podatku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »