| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe prawo ułatwi fiskusowi kontrolę e-handlu

Nowe prawo ułatwi fiskusowi kontrolę e-handlu

Przepisy ułatwiające inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek w Sejmie.

Propozycje nowelizacji przygotował rząd. Obejmują one także zmiany w kilku innych ustawach, m.in. w ustawie o doradztwie podatkowym.

Projektowane zmiany mają nałożyć obowiązek współpracy z fiskusem m.in. na wydawców, redaktorów, nadawców programów radiowych i telewizyjnych, administratorów lub właścicieli stron internetowych, czy podmioty świadczące usługi utrzymania domen i stron internetowych.

Podmioty te będą musiały udzielać szczegółowych informacji o firmach i osobach korzystających z ich usług. Podobnych informacji będą musiały udzielać inspektorom banki. Obecnie inspektorzy ścigający firmy handlujące w internecie, ale nie płacące podatków, dysponują np. ich adresami IP czy numerami kont, ale to za mało, by wszcząć kontrolę.

W przypadku nieuzasadnionej odmowy udostępnienia informacji będzie grozić kara do 5 tys. zł. Zdaniem resortu finansów, dzięki nowym przepisom organy skarbowe uzyskają dodatkowe uprawnienia do kontroli e-handlu.

Przepisy przewidują, że tzw. kontrole krzyżowe fiskus będzie mógł prowadzić u wszystkich kontrahentów uczestniczących w "łańcuchu" dostaw danego towaru. Kontrole takie mogły dotyczyć jednak tylko zagadnień związanych z pierwotną transakcją dokonaną przez kontrolowanego.

Nowe przepisy miałyby ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym. Projekt przewiduje też zbliżenie statusu inspektorów kontroli skarbowej do urzędników służby cywilnej. Jak argumentuje MF w uzasadnieniu do projektu, nowe zasady zagwarantują inspektorom kontroli skarbowej stabilność zatrudnienia i niezależność w wykonywaniu obowiązków służbowych od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych. Mają też zapobiec odpływowi doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników ze służb kontroli skarbowej.

Propozycje MF wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zgodnie z nimi doradcy nie będą tracili uprawnień do wykonywania zawodu po pięciu latach zawieszenia pracy, jak to jest obecnie.

Marek Wikiński z Lewicy zwrócił uwagę na propozycje regulacji, które mają ułatwić dostęp do zawodu inspektora skarbowego doradcom podatkowym. "To ważne, zwłaszcza że w latach 2006-2007 na stanowiskach inspektorów zatrudniano osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego" - wyjaśnił.

Aleksander Marek Skorupa z PO powiedział, że w planowanych przepisach można dostrzec rozwiązania, które - umożliwiając walkę z działającą w internecie szarą strefą - wpłyną pozytywnie na konkurencyjność legalnie funkcjonujących przedsiębiorców.

Według Beaty Szydło PiS, kontrola skarbowa ma ogromne znaczenie i trzeba dążyć do tego, żeby była jak najbardziej skuteczna, jednak niektóre zapisy wzbudziły jej wątpliwości.

Chodzi na przykład o to, że inspektorzy kontrolujący kontrahentów podejrzanej firmy, nie będą mogli żądać dokumentów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Edward Wojtas z PSL zwrócił natomiast uwagę, że doradcy podatkowi zostaną uprzywilejowani - będą bowiem mogli wykonywać pracę inspektorów kontroli skarbowej bez egzaminu.

"Celowym wydaje się dokonanie stosownych zmian i wprowadzenie możliwości pełnienia funkcji doradcy podatkowego przez inspektora kontroli skarbowej bez konieczności zdawania egzaminu, na zasadzie wzajemności" - zaproponował.

Ponieważ wszystkie kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad projektem, trafi on teraz do Komisji Finansów Publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »