| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy za podatkiem ekologicznym od samochodów

Pracodawcy za podatkiem ekologicznym od samochodów

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera projekt Ministerstwa Finansów, zakładający wprowadzenie podatku ekologicznego od samochodów osobowych, który miałby zastąpić obecny podatek akcyzowy.

Wyjaśnijmy, że wprowadzenie podatku ekologicznego to rozwiązanie, które polega na odejściu od dotychczasowego opodatkowania samochodów, liczonego od wartości i pojemności silnika, na rzecz wprowadzenia nowego systemu opartego na czynnikach ekologicznych. Chodzi przede wszystkim o uzależnienie wysokości podatku od poziomu emisji CO2.

Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) od dawna opowiadają się za uzależnieniem stawki podatku ekologicznego od wielkości emisji szkodliwych substancji bez zróżnicowania na typy silnika (diesel, benzyna, napęd elektryczny, napęd hybrydowy). W związku z tym pozytywnie odnoszą się do zapowiedzi Ministerstwa Finansów, dotyczących projektu wprowadzenia ulgi w planowanym podatku ekologicznym dla posiadaczy aut, od których zapłacono akcyzę.

Według pracodawców zrzeszonych w KPP wprowadzenie opłaty na podstawie mierzalnych, obiektywnych wskaźników, wykluczy możliwość zaniżania podatku od nabywanych starych aut. Opłata powinna zostać opracowana w taki sposób, by jak najszybciej wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy, które nie spełniają norm ekologicznych, a tym samym pobudzić popyt na pojazdy nowe, znacznie bardziej bezpieczne i oszczędne.

Ministerstwo Gospodarki zastanawia się nad wprowadzeniem tzw. bonusów-ekwiwalentów o wartości kilku tysięcy złotych dla osób, które przed zakupem nowego auta poddadzą złomowaniu swój stary samochód. Doświadczenia krajów europejskich, w których istnieje system bonusów za złomowanie starego auta, wskazuje, że pobudza to do zakupu nowych samochodów.

KPP jednoznacznie podkreśla, że popiera działania, które mają na celu uproszczenie zasad ustalania podatku dotyczącego samochodów osobowych tak, by skorzystali na tym zarówno przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, jak i klienci salonów samochodowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »