| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zysk z polisolokaty nie podlega PIT

Zysk z polisolokaty nie podlega PIT

Nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu opodatkowanie finansowych produktów inwestycyjnych w formie ubezpieczeń na życie – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Finansowe produkty strukturyzowane, których konstrukcja prawna opiera się na krótkoterminowych umowach ubezpieczenia na życie i dożycie, w czasie ogólnej niepewności na rynku finansowym zyskały dużą popularność wśród Polaków, ze względu na gwarancję zwrotu ulokowanego kapitału oraz możliwość partycypacji w zyskach z inwestycji kapitałowych. Te dodatkowe zyski (odsetki) ze względu na konstrukcję umowy ubezpieczenia w praktyce nie są obciążane podatkiem od przychodów kapitałowych.

Kluczowy jest art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), według którego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych są wolne od podatku. W 2008 roku Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o ekspertyzę dotyczącą konstrukcji produktów inwestycyjnych opakowanych w polisę ubezpieczeniową (tzw. polisolokaty). Jak odpowiedziało GP ministerstwo, w ocenie zastępcy przewodniczącego KNF, wyżej wymienione produkty są zgodne z prawem, a świadczenia uzyskane przez klientów z tytułu ich nabycia są zwolnione z podatku dochodowego.

Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów, potwierdziła, że obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do opodatkowania przedmiotowych produktów ubezpieczeniowych.

Należy podkreślić, że potencjalne działania w zakresie opodatkowania produktów ubezpieczeniowych mogą mieć istotny wpływ na zachowania klientów oraz na sytuację podmiotów związanych z sektorem ubezpieczeniowym.

- Ze względu na obecną niepewność na rynku finansowym należy ostrożnie podchodzić do ewentualnych prac w tym zakresie - dodała Magdalena Kobos.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »