reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbówka skontroluje rozmowy

Skarbówka skontroluje rozmowy

Na żądanie urzędników kontroli skarbowej operatorzy muszą udostępnić dane rozmówców, daty i godziny połączenia oraz czas jego trwania.

Dziś wchodzi w życie nowelizacja przepisów ustawy o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.) w zakresie udostępniania danych podatnika przez operatorów telekomunikacyjnych i pocztowych. Nowelizacja wynika ze zmiany ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 85, poz. 716).

Wprowadzone przepisy nakładają na operatorów większe obowiązki w zakresie przechowywania danych telekomunikacyjnych. Operator publicznej sieci telekomunikacyjnej ma na przykład obowiązek przechowywania rejestru rozmów telefonicznych przez dwa lata.

W szczególności na żądanie urzędników operatorzy udostępnią dane rozmówców, daty i godziny połączenia czy czas jego trwania. Oprócz tego urzędnicy kontroli skarbowej mogą też żądać udostępnienia danych od operatorów pocztowych dotyczących okoliczności korzystania z ich usług.

Żądanie udostępnienia danych od operatorów odbywa się na pisemny wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej lub z jego upoważnienia.

Nowelizacja wchodzi w życie 6 lipca, ale przepisy nakładające na operatorów obowiązek ochrony danych telekomunikacyjnych przed przypadkowym lub bezprawnym zniszczeniem, utratą lub zmianą, nieuprawnionym lub bezprawnym przechowywaniem, przetwarzaniem, dostępem lub ujawnieniem, na ich własny koszt zaczną obowiązywać z początkiem 2010 roku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama