| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek Belki płacą również emeryci i renciści

Podatek Belki płacą również emeryci i renciści

Podatek od zysków kapitałowych nie pomniejsza emerytur i rent zdeponowanych na rachunkach bankowych.

Podatek od dochodów z odsetek bankowych i innych form oszczędzania nazywany potocznie podatkiem Belki płacą wszyscy obywatele, w tym emeryci i renciści. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 11072) odniosło się do postulatu zwolnienia z podatku Belki emerytów i rencistów, z tytułu posiadania przez nich pieniędzy na kontach bankowych. Zdaniem posłów podatek ten skutkuje zmniejszeniem wypłacanej na konta bankowe emerytury lub renty.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że podatek od zysków kapitałowych nie pomniejsza kwoty zdeponowanych na rachunku emerytur czy rent. Przepis art. 30a ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie przewiduje opodatkowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku, a jedynie odsetek uzyskanych od zgromadzonych na rachunku środków. Oznacza to, że podatek w wysokości 19 proc. pobierany jest wyłącznie od uzyskanych przez podatnika odsetek, a nie całości zgromadzonych środków. MF poinformowało, że w związku z obecną kondycją finansów publicznych nie prowadzi prac nad zniesieniem podatku Belki. Zwolnienie z PIT emerytów i rencistów z tytułu środków pieniężnych przechowywanych na kontach, w ocenie resortu stanowiłoby nieuzasadnioną preferencję podatkową, przeciwstawiającą się konstytucyjnym zasadom powszechności i równości opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK