| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia chce uprościć procedury dotyczące zwolnień podatkowych

Unia chce uprościć procedury dotyczące zwolnień podatkowych

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dotyczące uproszczenia stosowania zwolnienia z podatku źródłowego przez państwa członkowskie.

W październiku 2009 roku Komisja Europejska przyjęła rekomendacje dotyczące ułatwienia korzystania ze zwolnienia z podatku źródłowego inwestorów z państw członkowskich. Rekomendacje wskazują na rozwiązania, które służyć mają likwidacji przeszkód w transgranicznej działalności inwestycyjnej w ramach Unii Europejskiej.

Obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich przepisy podatkowe, przewidują zwykle podatek źródłowy od dochodów z dywidend i odsetek wypłacanych na rzecz nierezydentów. Podpisane pomiędzy państwami członkowskimi umowy podatkowe, przewidują obniżenie stawki podatku źródłowego z tytułu tych dochodów lub wprowadzają zwolnienie podatkowe.

W przypadku niektórych państw członkowskich, przepisy podatkowe przewidują jednocześnie skomplikowaną procedurę dotyczącą stosowania obniżonej stawki podatkowej lub zwolnienia podatkowego w odniesieniu do podatku źródłowego. Mogą one zniechęcać niektórych inwestorów do prowadzenia działalności w innych państwach członkowskich niż kraj ich rezydencji podatkowej. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła zalecenia, które ułatwić mają prowadzenie działalności inwestycyjnej w ramach Unii Europejskiej.

Opublikowane przez Komisję Europejską zalecenia obejmują m.in.:

- wprowadzenie innych niż zwrot podatku źródłowego metod unikania podwójnego opodatkowania;

- w przypadku gdy państwo członkowskie nie może zrezygnować z mechanizmu zwrotu podatku źródłowego, wprowadzenie szybkiej procedury dotyczącej dochodzenia przez nierezydenta zwrotu;

- wprowadzenie przez państwa członkowskie innych niż tylko certyfikat rezydencji podatkowej dowodów wskazujących na status podatkowy inwestora, który uprawnia go do zwolnienia z podatku źródłowego lub korzystania z obniżonej stawki tego podatku;

- usprawnienie mechanizmów przepływu informacji drogą elektroniczną pomiędzy państwami członkowskimi.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK