REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

358 mln zł dla ZUS, aby zapłacił odsetki

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

ZUS otrzyma dodatkowe pieniądze z budżetu na swoją działalność. Opłaci z nich m.in. odsetki za nieprzekazane w terminie składki do OFE.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w trakcie prac nad projektem budżetu na 2010 rok jednogłośnie podjęła uchwałę, żeby zwiększyć odpis na działalność ZUS. Ma się zwiększyć o 358 mln zł. Wyniesie więc 3,8 mld zł. Zakład dodatkowymi pieniędzmi ma zapłacić m.in. za odsetki za nieterminowe przekazywanie składek do OFE.

REKLAMA

Autopromocja

- Szacuję, że środki te pozwolą na sfinansowanie odsetek, które były lub będą wypłacone co najmniej w latach 2009 i 2010 - mówi Mirosława Boryczko, członek zarządu ZUS.

Zakład potrzebuje dodatkowych pieniędzy, bo od 2009 roku musi płacić odsetki wyłącznie gotówką, a nie obligacjami i gotówką, jak było wcześniej. Płaci odsetki z kwoty odpisu, która jest przeznaczona na jego działalność. Czyli płaci je z pieniędzy przeznaczonych na działalność instytucji, a nie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są m.in. emerytury i renty. Odpis jest przeznaczony m.in. na pensje dla pracowników, utrzymanie budynków czy usługi pocztowe.

- Żeby ZUS wystarczyło pieniędzy na bieżącą działalność, zdecydowaliśmy o dodatkowych środkach z odpisu - mówi Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru. W przypadku osób, które oszczędzają swój kapitał emerytalny również w otwartych funduszach emerytalnych, ZUS przekazuje 1/3 składki (tj. 7,3 proc.) do OFE. Bieżące opóźnienia w przekazywaniu składek, podobnie jak i w poprzednich latach, występują wtedy, gdy system komputerowy nie może połączyć danych z dokumentów zgłoszeniowych, deklaracji, raportów imiennych oraz dokonywanych wpłat - np. dlatego, że dane w nich zawarte nie są identyczne. Wystarczy drobna pomyłka w imieniu, nazwisku lub kwocie, aby pracownicy ZUS musieli wyjaśniać z płatnikami błędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W ciągu miesiąca wyjaśniamy we wszystkich oddziałach ZUS od 300 do 400 tys. takich zdarzeń - mówi Mirosława Boryczko.

W tym roku ZUS zapłacił 175,9 mln zł odsetek od zaległych składek (2,3 mld zł) za lata 1999-2008. Z czego za zaległości powstałe w latach 1999-2003 - 159 mln zł. Za zaległe składki za ten rok zapłacił 0,15 mln zł.

Jeśli to firma nie płaci składek do ZUS w terminie, wtedy to ona płaci odsetki od kwot przekazywanych do OFE z opóźnieniem. W tym roku odsetki naliczone płatnikom składek wyniosły 53,3 mln zł, z czego za opóźnienia w bieżących wpłatach - 6,4 mln zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA