REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

358 mln zł dla ZUS, aby zapłacił odsetki

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

ZUS otrzyma dodatkowe pieniądze z budżetu na swoją działalność. Opłaci z nich m.in. odsetki za nieprzekazane w terminie składki do OFE.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w trakcie prac nad projektem budżetu na 2010 rok jednogłośnie podjęła uchwałę, żeby zwiększyć odpis na działalność ZUS. Ma się zwiększyć o 358 mln zł. Wyniesie więc 3,8 mld zł. Zakład dodatkowymi pieniędzmi ma zapłacić m.in. za odsetki za nieterminowe przekazywanie składek do OFE.

Autopromocja

- Szacuję, że środki te pozwolą na sfinansowanie odsetek, które były lub będą wypłacone co najmniej w latach 2009 i 2010 - mówi Mirosława Boryczko, członek zarządu ZUS.

Zakład potrzebuje dodatkowych pieniędzy, bo od 2009 roku musi płacić odsetki wyłącznie gotówką, a nie obligacjami i gotówką, jak było wcześniej. Płaci odsetki z kwoty odpisu, która jest przeznaczona na jego działalność. Czyli płaci je z pieniędzy przeznaczonych na działalność instytucji, a nie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są m.in. emerytury i renty. Odpis jest przeznaczony m.in. na pensje dla pracowników, utrzymanie budynków czy usługi pocztowe.

- Żeby ZUS wystarczyło pieniędzy na bieżącą działalność, zdecydowaliśmy o dodatkowych środkach z odpisu - mówi Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru. W przypadku osób, które oszczędzają swój kapitał emerytalny również w otwartych funduszach emerytalnych, ZUS przekazuje 1/3 składki (tj. 7,3 proc.) do OFE. Bieżące opóźnienia w przekazywaniu składek, podobnie jak i w poprzednich latach, występują wtedy, gdy system komputerowy nie może połączyć danych z dokumentów zgłoszeniowych, deklaracji, raportów imiennych oraz dokonywanych wpłat - np. dlatego, że dane w nich zawarte nie są identyczne. Wystarczy drobna pomyłka w imieniu, nazwisku lub kwocie, aby pracownicy ZUS musieli wyjaśniać z płatnikami błędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W ciągu miesiąca wyjaśniamy we wszystkich oddziałach ZUS od 300 do 400 tys. takich zdarzeń - mówi Mirosława Boryczko.

W tym roku ZUS zapłacił 175,9 mln zł odsetek od zaległych składek (2,3 mld zł) za lata 1999-2008. Z czego za zaległości powstałe w latach 1999-2003 - 159 mln zł. Za zaległe składki za ten rok zapłacił 0,15 mln zł.

Jeśli to firma nie płaci składek do ZUS w terminie, wtedy to ona płaci odsetki od kwot przekazywanych do OFE z opóźnieniem. W tym roku odsetki naliczone płatnikom składek wyniosły 53,3 mln zł, z czego za opóźnienia w bieżących wpłatach - 6,4 mln zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA