reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komunikat KNF w sprawie pośredników kredytowych

Komunikat KNF w sprawie pośredników kredytowych

W dniu 29 stycznia 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała komunikat w sprawie pośredników kredytowych, którzy, zdaniem KNF, są istotnym kanałem dystrybucji produktów finansowych.

W komunikacie KNF wyjaśniła, że pośrednicy kredytowi nie zawierają umów kredytowych w swoim imieniu. W związku z tym, umowy kredytowe, w których zawieraniu pośredniczą, zawierane są pomiędzy bankiem a klientem.

Ponadto, KNF przypomniała, że pośrednicy oferują produkty tylko tych instytucji, z którymi łączy ich stosunek umowny, dlatego też ich oferta nie obejmuje wszystkich dostępnych ofert na rynku. Pośrednicy kredytowi nie mają przy tym obowiązku informowania klientów o powiązaniach właścicielskich z bankiem, którego kredyty sprzedają.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie dla pośrednika, to KNF wskazuje, że jest ono pokrywane z prowizji, otrzymywanej od banku za sprzedaż kredytu. Pośrednik nie ma obowiązku informowania klienta o wysokości takiej prowizji. Przy czym istotne jest, że system wynagrodzeń pośredników nie musi uwzględniać działania w interesie klienta. Wynagrodzenie dla pośrednika jest głównie zależne od kwoty kredytu, dlatego zdarza się, że pośrednicy proponują kredyty wyższe niż potrzebne klientowi.

KNF przypomniała również, że kandydaci na pośredników kredytowych nie muszą spełniać wymagań co do wykształcenia kierunkowego ani wiedzy z zakresu finansów. Ponadto pośrednicy kredytowi, występujący czasem pod określeniem „doradców finansowych”, nie ponoszą bezpośredniej odpowiedzialności wobec klienta za udzielenie nierzetelnej porady.

Opublikowany raport KNF zdaniem Kancelarii należy ocenić pozytywnie, gdyż przyczyni się on do wzrostu świadomości osób, korzystających z usług pośredników kredytowych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z roli pośrednika kredytowego przy zawieraniu umów oraz jego ewentualnej odpowiedzialności.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama