| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Premier o zniesieniu VAT od charytatywnych SMS-ów

Premier o zniesieniu VAT od charytatywnych SMS-ów

Premier Donald Tusk poinformował, że zostało przygotowane rozporządzenie, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Termin wejścia w życie zmian zależy m.in. od operatorów telekomunikacyjnych.

W piątek 19 lutego premier Tusk spotkał się z ok. 30 przedstawicielami organizacji charytatywnych, które apelowały do niego o zniesienie opodatkowania VAT-em charytatywnych SMS-ów.

"Wydawałoby się, że to drobiazg, ale pokazuje, ile serca i energii trzeba włożyć, by obalać takie bariery, a czasami też bezduszność administracji" - powiedział premier po spotkaniu.

Dodał, że sprawę opodatkowania dobroczynnych SMS-ów udało się doprowadzić do końca m.in. dzięki "aksamitnemu" naciskowi ze strony organizacji charytatywnych. "Organizacje pozarządowe miały dosyć wieloletniej bierności administracji (...) w tej kwestii" - zaznaczył. "Presja, która nabrała bardzo kompetentnego charakteru, nie zostawiła urzędnikom żadnej furtki" - tłumaczył.

Tusk wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między operatorami i organizacjami pozarządowymi. "Ustaliliśmy, że w trybie konsultacji organizacje pozarządowe i operatorzy ustalą optymalny termin wejścia w życie rozporządzenia, ponieważ operatorzy będą musieli się przygotować do zmiany przepisów. Nie można wylać dziecka z kąpielą" - zastrzegł. "Rząd będzie gotowy, tak sądzę, w ciągu dwóch - trzech tygodni" - dodał premier.

Poinformował ponadto, że resort finansów przygotował zestaw warunków, które muszą być spełnione, aby dobroczynne SMS-y były zwolnione z VAT. "Umowa, dzięki której nie będzie obowiązku płacenia VAT, będzie dotyczyła czystych akcji charytatywnych. Nie będzie mogło im towarzyszyć jakiekolwiek wynagradzanie uczestników takiej akcji" - powiedział. Zastrzegł, że w ten sposób rząd chce uniknąć sytuacji, by ktoś nadużył łagodnych - wobec organizacji pozarządowych - przepisów podatkowych.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Burczyński powiedział przed spotkaniem, że zwolnienie z tego podatku charytatywnych SMS-ów będzie pożyteczne nie tyle dla organizacji charytatywnych, ale przede wszystkim dla osób, które otrzymują za ich pośrednictwem pomoc. Poinformował, że od dobroczynnych SMS-ów, przesyłanych co roku na rzecz Fundacji, odprowadzane jest ok. 1,5-2 mln zł podatku.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaznaczyła z kolei, że decyzja o zwolnieniu z podatku VAT takich SMS-ów jest dla niej najważniejsza. "Ci, którzy wpłacają pieniądze za pomocą SMS-ów, będą wiedzieli, że całość kwoty idzie dla potrzebujących. My nie będziemy musieli się wstydzić przed takimi państwami jak Czechy i Słowacja, gdzie SMS-y charytatywne zwolnione są z VAT od 2004 roku" - powiedziała.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dłuższego czasu fundacje walczyły o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »