| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

Fiskus sprawdzi, ile kosztują nasze ulgi

MACIEJ GRABOWSKI o preferencjach podatkowych - Ministerstwo przy współpracy Banku Światowego opracuje raport na temat efektywności systemu ulg i odliczeń w polskim systemie podatkowym. Skąd taki pomysł?

W ramach warsztatów zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów przy współpracy Banku Światowego omawiano metody szacowania i raportowania kosztów różnego rodzaju przywilejów podatkowych, wynikających z istniejących w polskim systemie podatkowym wyłączeń, zwolnień, odliczeń i innych ulg podatkowych. W warsztatach uczestniczyło wielu ekspertów krajowych i międzynarodowych, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, OECD i Komisji Europejskiej. Warsztaty te są właśnie elementem przygotowań MF do publikacji pierwszego w Polsce całościowego raportu dotyczącego tego obszaru. Raport ma zostać przedstawiony do końca 2010 roku.

Co zostanie przeanalizowane w tym raporcie?

Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby dokładnie dowiedzieć się, czy funkcjonujące w obecnym systemie przywileje podatkowe, ulgi i zwolnienia są właściwie adresowane i spełniają swoją funkcje. Nie chodzi nam o to, żeby zmieniać zasady preferencji podatkowych, tylko zastanowić się nad tym, czy w obecnym systemie mechanizmy ich realizacji są efektywne.

Taka wiedza ułatwi nam w przyszłości podejmowanie właściwych decyzji o kierunkach wydatków publicznych oraz umożliwi ewentualną rekonstrukcję systemu preferencji podatkowych.

Czy tego typu raport to jednorazowe przedsięwzięcie?

Nie. Zależy nam, by raport odnośnie do wydatków podatkowych powstawał co roku i stał się punktem odniesienia w dyskusji nad stanem finansów publicznych i kształtem systemu podatkowego.

W naszym regionie jest to działanie absolutnie pionierskie. Dzisiejsza dyskusja pozwoli nam poznać i zaadaptować do polskich warunków doświadczenia innych krajów - zarówno w zakresie metodologicznym, jak i praktycznym. Stąd współpraca z Bankiem Światowym.

Maciej Grabowski

wiceminister finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK