reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowana będzie tylko marża

Opodatkowana będzie tylko marża

Senacka Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła stanowisko rządu w sprawie zmiany przepisów VI dyrektywy UE, dotyczących specjalnych procedur dla biur podróży oraz rozporządzenia, którego nowelizacja byłaby konieczna po nowelizacji dyrektywy.

Celem zmian jest rozszerzenie stosowania specjalnej procedury (opodatkowania tylko marży biur podróży) i objęcie nią sprzedaży pakietów podróżnych dla wszystkich klientów – zarówno indywidualnych, przedsiębiorstw, jak i innych biur podróży.

Zmiany mają też wyeliminować przypadki naruszania zasad konkurencji przez biura, które mają swoje siedziby poza UE, ale świadczą swoje usługi na terenie Wspólnoty. W takiej sytuacji usługa opodatkowana będzie w miejscu siedziby lub zamieszkania klienta biura. Ma to też zapobiec unikaniu opodatkowania w UE przez biura podróży ustanawiające swoje filie poza Wspólnotą.

W dyrektywie pozostanie reguła, że miejscem opodatkowania biur podróży pozostanie państwo UE, na którego terenie firma ma siedzibę.

Zdaniem rządu, który opowiada się za nowelizacją dyrektywy, zmiany będą korzystne dla przedsiębiorstw sektora turystycznego, ale spowodują konieczność nowelizacji ustawy o VAT.

Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama