reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa stawka za poświadczenie

Nowa stawka za poświadczenie

Osoby fizyczne i prawne pragnące złożyć za granicą polskie dokumenty urzędowe będą musiały uiścić opłatę skarbową w wysokości 60 zł za tzw. Apostille, czyli poświadczenie - wynika z projektu zmiany ustawy o opłacie skarbowej, której pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

Już 14 sierpnia br. Polskę zacznie obowiązywać konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Od tego dnia nie będzie obowiązku legalizacji w stosunkach ze stronami konwencji zagranicznych dokumentów urzędowych (sądowych, komorniczych, administracyjnych, aktów notarialnych itp.).

W miejsce legalizacji konwencja wprowadza tzw. Apostille, czyli poświadczenie – dołączane do dokumentów lub umieszczane na nich. Organem wydającym poświadczenie będzie minister spraw zagranicznych. Wykonanie tej czynności nie będzie jednak nieodpłatne. Skutkuje to koniecznością wydania odpowiednich przepisów, które umożliwią pobieranie za wydanie poświadczenia stosownych opłat.

Efektem tego jest nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej wprowadzająca dodatkowy punkt 6a w części III załącznika do ustawy. W punkcie tym określono wysokość opłaty skarbowej za wydanie Apostille na poziomie 60 zł.

Nie będzie już natomiast opłat legalizacyjnych.

Anna Wojda
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama