reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa stawka za poświadczenie

Nowa stawka za poświadczenie

Osoby fizyczne i prawne pragnące złożyć za granicą polskie dokumenty urzędowe będą musiały uiścić opłatę skarbową w wysokości 60 zł za tzw. Apostille, czyli poświadczenie - wynika z projektu zmiany ustawy o opłacie skarbowej, której pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

Już 14 sierpnia br. Polskę zacznie obowiązywać konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Od tego dnia nie będzie obowiązku legalizacji w stosunkach ze stronami konwencji zagranicznych dokumentów urzędowych (sądowych, komorniczych, administracyjnych, aktów notarialnych itp.).

W miejsce legalizacji konwencja wprowadza tzw. Apostille, czyli poświadczenie – dołączane do dokumentów lub umieszczane na nich. Organem wydającym poświadczenie będzie minister spraw zagranicznych. Wykonanie tej czynności nie będzie jednak nieodpłatne. Skutkuje to koniecznością wydania odpowiednich przepisów, które umożliwią pobieranie za wydanie poświadczenia stosownych opłat.

Efektem tego jest nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej wprowadzająca dodatkowy punkt 6a w części III załącznika do ustawy. W punkcie tym określono wysokość opłaty skarbowej za wydanie Apostille na poziomie 60 zł.

Nie będzie już natomiast opłat legalizacyjnych.

Anna Wojda
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama