| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Świadczenia urlopowe

PIT. Świadczenia urlopowe

Pracownicy, którzy otrzymują od swoich pracodawców dopłaty do wczasów zakupionych w biurze podróży, wypłaty tzw. wczasów pod gruszą, finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także świadczenia urlopowe, niestety muszą pamiętać jeszcze o zaliczkach na podatek dochodowy. A to oznacza, że jeśli pracodawca przyzna nam określoną kwotę tytułem świadczenia urlopowego, otrzymamy ją, ale pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy.

Tak samo będzie także wtedy, gdy pracodawca udostępni pracownikom po ulgowej cenie wczasy we własnych ośrodkach lub pobyt w innych ośrodkach poniżej kosztów zakupu.

W każdym z tych przypadków po stronie pracownika powstaje przychód. A skoro powstaje przychód, to pojawia się też konieczność odprowadzenia od niego przez pracodawcę – jako płatnika – zaliczki na podatek dochodowy. Wymienione świadczenia otrzymywane przez pracownika nie znalazły się bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów zwolnionych od podatku.

Dla pracowników nie jest to z pewnością miła wiadomość, bo nikt nie lubi dzielić się z fiskusem tym, co dostał. Z drugiej jednak strony pracownik otrzymujący świadczenie urlopowe, nawet pomniejszone o zaliczkę na podatek, powinien być usatysfakcjonowany. W końcu na wczasy będzie mógł wyłożyć z własnej kieszeni znacznie mniej niż wtedy, gdyby świadczenia nie otrzymał.

Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK