reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Świadczenia urlopowe

PIT. Świadczenia urlopowe

Pracownicy, którzy otrzymują od swoich pracodawców dopłaty do wczasów zakupionych w biurze podróży, wypłaty tzw. wczasów pod gruszą, finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także świadczenia urlopowe, niestety muszą pamiętać jeszcze o zaliczkach na podatek dochodowy. A to oznacza, że jeśli pracodawca przyzna nam określoną kwotę tytułem świadczenia urlopowego, otrzymamy ją, ale pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy.

Tak samo będzie także wtedy, gdy pracodawca udostępni pracownikom po ulgowej cenie wczasy we własnych ośrodkach lub pobyt w innych ośrodkach poniżej kosztów zakupu.

W każdym z tych przypadków po stronie pracownika powstaje przychód. A skoro powstaje przychód, to pojawia się też konieczność odprowadzenia od niego przez pracodawcę – jako płatnika – zaliczki na podatek dochodowy. Wymienione świadczenia otrzymywane przez pracownika nie znalazły się bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów zwolnionych od podatku.

Dla pracowników nie jest to z pewnością miła wiadomość, bo nikt nie lubi dzielić się z fiskusem tym, co dostał. Z drugiej jednak strony pracownik otrzymujący świadczenie urlopowe, nawet pomniejszone o zaliczkę na podatek, powinien być usatysfakcjonowany. W końcu na wczasy będzie mógł wyłożyć z własnej kieszeni znacznie mniej niż wtedy, gdyby świadczenia nie otrzymał.

Anna Wojda
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama