reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek liniowy według Partii Demokratycznej

Podatek liniowy według Partii Demokratycznej

Wprowadzenie jednej 19-proc. stawki dla PIT, CIT i VAT oraz trzech ulg zakłada ogłoszona wczoraj strategia podatkowa Partii Demokratycznej. Jej przedstawiciele skrytykowali przy okazaji plany podatkowe Platformy Obywatelskiej.

Program podatkowy przedstawił były wicepremier prof. Jerzy Hausner. Propozycje PD zestawił z programem Platformy Obywatelskiej, który zakłada jedną stawkę PIT, CIT i VAT w wysokości 15 proc. Zarzucił PO, że składa obietnice bez pokrycia.

– Około 95 proc. obywateli, którzy są w pierwszej grupie podatkowej, straci na tym. Efektywna stawka dla przeciętnego podatnika z tej grupy to 13 proc. Średnio zapłacą więc podatek wyższy o około 500 zł – tłumaczył Jerzy Hausner. Jego zdaniem jeszcze bardziej większość społeczeństwa odczułaby likwidację stawek preferencyjnych w VAT.

PD proponuje wprowadzenie jednej 19-proc. stawki podatku dla PIT, CIT i VAT oraz kilku ulg. – Mamy propozycje osłon przed podwyżkami VAT dla podatników z pierwszej grupy – powiedział J. Hausner.

Program PD przewiduje ulgę prorodzinną opartą na kwocie wolnej od podatku, która przysługiwałaby od każdego będącego na utrzymaniu członka rodziny. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez PD jest ulga inwestycyjna w podatku dochodowym od działalności gospodarczej (zarówno PIT, jak i CIT). Docelowo w 2008 r. miałaby wynieść 50 proc. Dotyczyłaby inwestorów krajowych i zagranicznych. Z kolei ulga aktywizacyjna miałaby ograniczyć parapodatkowe koszty pracy i sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy. Mogliby z niej skorzystać np. pracodawcy zatrudniający absolwentów (programy zmian podatkowych innych partii przedstawialiśmy w „GP” w ciągu kilku ostatnich tygodni).

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama