| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Zwolnienia

PIT. Zwolnienia

Ostatnio wprowadzona zaliczka alimentacyjna oraz dodatki pieniężne przyznawane jako pomoc dla najbardziej potrzebujących są zwolnione z opodatkowania.

Od soboty 25 czerwca br. będzie obowiązywało nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Związane jest ono z wejściem w życie ustawy z dnia 20 maja 2005 r. o dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny (Dz.U. nr 102, poz. 852). Nieopodatkowany będzie dodatek pieniężny przyznawany na podstawie tej ustawy przez KRUS, ZUS oraz organy emerytalno-rentowe, ministra obrony narodowej, ministra sprawiedliwości lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji.

To jednak nie jedyne nowe zwolnienie podatkowe. Od 1 czerwca br. obowiązuje już zwolnienie z opodatkowania PIT zaliczek alimentacyjnych przyznawanych dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego nie można wyegzekwować. Zwolnienie to zostało wprowadzone do art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, iż wolne od podatku są świadczenia rodzinne wypłacone na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zaliczki alimentacyjne oraz zasiłki porodowe wypłacone na podstawie odrębnych przepisów. Nowe zwolnienie wprowadziła ustawa z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. nr 86, poz. 732).

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »