REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

REKLAMA

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

Przede wszystkim życzymy Państwu, aby rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, które weszło w życie wraz z początkiem roku, nie utrudniło obywatelom realizacji prawa do sądu. Należy wskazać, że rozporządzenie zlikwidowało kilkadziesiąt sądów rejonowych, które zostały przekształcone w wydziały zamiejscowe większych sądów. Zgodnie z założeniami rozporządzenia, reorganizacja sądów rejonowych ma umożliwić prezesom sądów sprawniejsze zarządzanie pracą podległych im sędziów, a jeśli zajdzie taka konieczność, skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których występują braki kadrowe. Mamy nadzieję i życzymy Państwu, aby rozporządzenie rzeczywiście wpłynęło na usprawnienie pracy sądów poprzez bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów, a jednocześnie nie spowodowało ograniczenia obywatelom dostępu do sądu.

Autopromocja

Istotną nowelizacją, mającą znaczenie dla wszystkich obywateli, która weszła w życie wraz z początkiem nowego roku, jest nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja może budzić uzasadnione niezadowolenie społeczne, ponieważ jej podstawowym celem jest zwiększenie oszczędności w budżecie państwa poprzez stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do jednakowego dla obu płci poziomu 67 lat. Jeżeli nowelizacja ma być sposobem na zasilenie budżetu państwa w czasie kryzysu gospodarczego, życzymy sobie i Państwu, aby sposób ten okazał się skuteczny, a jednocześnie, aby dłuższe okresy składkowe w znaczący sposób wpłynęły na wzrost Państwa emerytur w przyszłości.

Ważną ustawą, która zacznie obowiązywać w 2013 r. jest także ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która wprowadza wiele zmian dla kierowców. Przede wszystkim, prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo, lecz co do zasady jedynie na okres 15 lat. Ponadto, zdawanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy będzie utrudnione, ponieważ zwiększy się baza pytań egzaminacyjnych, a dodatkowo nie będą one znane kursantom. Jednocześnie, zmiany będą dotyczyć sposobu wystawiania mandatów, ponieważ podczas jednego zatrzymania będzie można otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. Naszym życzeniem jest, aby nowa ustawa wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. poprzez podniesienie kwalifikacji osób kierujących pojazdami, a w konsekwencji doprowadziła do zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

Korzystną zmianą, która może wejść w życie w 2013 r. jest również ustawa - Kodeks budowlany, który zastąpiłby dotychczas obowiązującą ustawę Prawo budowlane. Życzymy Państwu, aby nowe przepisy ułatwiły przeprowadzanie procesów budowlanych i inwestycyjnych. Celem ustawy jest bowiem m.in. rezygnacja z niektórych ograniczeń przy prowadzeniu robót budowlanych. Przykładowo, wszystko, co nie jest budowlą ma zostać uwolnione od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast samo pozwolenie na budowę będzie wymagane jedynie w przypadku obiektów wyraźnie wymienionych w ustawie. Życzymy Państwu, aby planowane zmiany zostały uchwalone i wprowadzone w życie, co ułatwi przeprowadzanie procesów inwestycyjnych i budowlanych, a jednocześnie ograniczy rolę administracji państwowej w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezwykle oczekiwaną nowelizacją, która również może wejść w życie w 2013 r. jest ustawa o uchyleniu lub zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Wskazana ustawa stanowi realizację zapowiedzi zmian legislacyjnych zawartych w expose Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2012 r., które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby zawodów regulowanych w Polsce. Celem ustawy jest więc zmniejszenie liczby zawodów, których wykonywanie jest na dzień dzisiejszy uwarunkowane spełnieniem wielu wymagań kwalifikacyjnych. Tym samym ustawa ma ułatwić wykonywanie pewnych zawodów (np. zawodu adwokata, radcy prawnego, komornika, syndyka, czy taksówkarza). Życzymy zatem Państwu, aby wprowadzana ustawa w pozytywny sposób wpłynęła na ułatwienie wykonywania pewnych zawodów, a jednocześnie nie spowodowała obniżenia jakości usług świadczonych przez ich przedstawicieli.

W Nowym 2013 Roku, życzymy Państwu spełnienia wszystkich przedstawionych przez nas życzeń prawnych. O tym, czy zostaną one zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy jednak nadzieję, że rozpoczynający się Nowy Rok przyniesie jedynie pozytywne zmiany w polskim prawodawstwie, które zostaną uchwalone w sposób zgodny z zasadami prawidłowej legislacji, czego sobie i Państwu życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA