REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

REKLAMA

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

Przede wszystkim życzymy Państwu, aby rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, które weszło w życie wraz z początkiem roku, nie utrudniło obywatelom realizacji prawa do sądu. Należy wskazać, że rozporządzenie zlikwidowało kilkadziesiąt sądów rejonowych, które zostały przekształcone w wydziały zamiejscowe większych sądów. Zgodnie z założeniami rozporządzenia, reorganizacja sądów rejonowych ma umożliwić prezesom sądów sprawniejsze zarządzanie pracą podległych im sędziów, a jeśli zajdzie taka konieczność, skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których występują braki kadrowe. Mamy nadzieję i życzymy Państwu, aby rozporządzenie rzeczywiście wpłynęło na usprawnienie pracy sądów poprzez bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów, a jednocześnie nie spowodowało ograniczenia obywatelom dostępu do sądu.

REKLAMA

Autopromocja

Istotną nowelizacją, mającą znaczenie dla wszystkich obywateli, która weszła w życie wraz z początkiem nowego roku, jest nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja może budzić uzasadnione niezadowolenie społeczne, ponieważ jej podstawowym celem jest zwiększenie oszczędności w budżecie państwa poprzez stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do jednakowego dla obu płci poziomu 67 lat. Jeżeli nowelizacja ma być sposobem na zasilenie budżetu państwa w czasie kryzysu gospodarczego, życzymy sobie i Państwu, aby sposób ten okazał się skuteczny, a jednocześnie, aby dłuższe okresy składkowe w znaczący sposób wpłynęły na wzrost Państwa emerytur w przyszłości.

Ważną ustawą, która zacznie obowiązywać w 2013 r. jest także ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która wprowadza wiele zmian dla kierowców. Przede wszystkim, prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo, lecz co do zasady jedynie na okres 15 lat. Ponadto, zdawanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy będzie utrudnione, ponieważ zwiększy się baza pytań egzaminacyjnych, a dodatkowo nie będą one znane kursantom. Jednocześnie, zmiany będą dotyczyć sposobu wystawiania mandatów, ponieważ podczas jednego zatrzymania będzie można otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. Naszym życzeniem jest, aby nowa ustawa wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. poprzez podniesienie kwalifikacji osób kierujących pojazdami, a w konsekwencji doprowadziła do zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

REKLAMA

Korzystną zmianą, która może wejść w życie w 2013 r. jest również ustawa - Kodeks budowlany, który zastąpiłby dotychczas obowiązującą ustawę Prawo budowlane. Życzymy Państwu, aby nowe przepisy ułatwiły przeprowadzanie procesów budowlanych i inwestycyjnych. Celem ustawy jest bowiem m.in. rezygnacja z niektórych ograniczeń przy prowadzeniu robót budowlanych. Przykładowo, wszystko, co nie jest budowlą ma zostać uwolnione od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast samo pozwolenie na budowę będzie wymagane jedynie w przypadku obiektów wyraźnie wymienionych w ustawie. Życzymy Państwu, aby planowane zmiany zostały uchwalone i wprowadzone w życie, co ułatwi przeprowadzanie procesów inwestycyjnych i budowlanych, a jednocześnie ograniczy rolę administracji państwowej w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezwykle oczekiwaną nowelizacją, która również może wejść w życie w 2013 r. jest ustawa o uchyleniu lub zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Wskazana ustawa stanowi realizację zapowiedzi zmian legislacyjnych zawartych w expose Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2012 r., które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby zawodów regulowanych w Polsce. Celem ustawy jest więc zmniejszenie liczby zawodów, których wykonywanie jest na dzień dzisiejszy uwarunkowane spełnieniem wielu wymagań kwalifikacyjnych. Tym samym ustawa ma ułatwić wykonywanie pewnych zawodów (np. zawodu adwokata, radcy prawnego, komornika, syndyka, czy taksówkarza). Życzymy zatem Państwu, aby wprowadzana ustawa w pozytywny sposób wpłynęła na ułatwienie wykonywania pewnych zawodów, a jednocześnie nie spowodowała obniżenia jakości usług świadczonych przez ich przedstawicieli.

W Nowym 2013 Roku, życzymy Państwu spełnienia wszystkich przedstawionych przez nas życzeń prawnych. O tym, czy zostaną one zrealizowane przez ustawodawcę, przekonamy się już za kilka miesięcy. W każdym przypadku mamy jednak nadzieję, że rozpoczynający się Nowy Rok przyniesie jedynie pozytywne zmiany w polskim prawodawstwie, które zostaną uchwalone w sposób zgodny z zasadami prawidłowej legislacji, czego sobie i Państwu życzymy.

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA