| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

Przede wszystkim życzymy Państwu, aby rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 2012 r. w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, które weszło w życie wraz z początkiem roku, nie utrudniło obywatelom realizacji prawa do sądu. Należy wskazać, że rozporządzenie zlikwidowało kilkadziesiąt sądów rejonowych, które zostały przekształcone w wydziały zamiejscowe większych sądów. Zgodnie z założeniami rozporządzenia, reorganizacja sądów rejonowych ma umożliwić prezesom sądów sprawniejsze zarządzanie pracą podległych im sędziów, a jeśli zajdzie taka konieczność, skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których występują braki kadrowe. Mamy nadzieję i życzymy Państwu, aby rozporządzenie rzeczywiście wpłynęło na usprawnienie pracy sądów poprzez bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów, a jednocześnie nie spowodowało ograniczenia obywatelom dostępu do sądu.

Istotną nowelizacją, mającą znaczenie dla wszystkich obywateli, która weszła w życie wraz z początkiem nowego roku, jest nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja może budzić uzasadnione niezadowolenie społeczne, ponieważ jej podstawowym celem jest zwiększenie oszczędności w budżecie państwa poprzez stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do jednakowego dla obu płci poziomu 67 lat. Jeżeli nowelizacja ma być sposobem na zasilenie budżetu państwa w czasie kryzysu gospodarczego, życzymy sobie i Państwu, aby sposób ten okazał się skuteczny, a jednocześnie, aby dłuższe okresy składkowe w znaczący sposób wpłynęły na wzrost Państwa emerytur w przyszłości.

Ważną ustawą, która zacznie obowiązywać w 2013 r. jest także ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która wprowadza wiele zmian dla kierowców. Przede wszystkim, prawo jazdy nie będzie wydawane bezterminowo, lecz co do zasady jedynie na okres 15 lat. Ponadto, zdawanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy będzie utrudnione, ponieważ zwiększy się baza pytań egzaminacyjnych, a dodatkowo nie będą one znane kursantom. Jednocześnie, zmiany będą dotyczyć sposobu wystawiania mandatów, ponieważ podczas jednego zatrzymania będzie można otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. Naszym życzeniem jest, aby nowa ustawa wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. poprzez podniesienie kwalifikacji osób kierujących pojazdami, a w konsekwencji doprowadziła do zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK