| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.


Grupa G6 chce automatycznej wymiany informacji podatkowej


Polska została zaproszona do przyłączenia się do inicjatywy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii, tworząc Grupę G6 - krajów walczących z oszustwami podatkowymi w ramach pilotażowego programu automatycznej wymiany informacji podatkowej.

Podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Dublinie w dniach 12-13 kwietnia 2013 r., wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski zdecydował o wsparciu inicjatywy i rekomendowaniu Radzie Ministrów, aby Polska przyłączyła się do wspólnej europejskiej walki z oszustwami podatkowymi, wprowadzając większą przejrzystość i sprawną wymianę informacji.

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Dla prawidłowego działania rynku wewnętrznego i wolnego handlu w Unii Europejskiej konieczna jest kooperacja krajów członkowskich i ich zewnętrznych partnerów. Celem jest zabezpieczenie dochodów i budowanie zaufania obywateli do sprawiedliwego i solidnego systemu podatkowego. Sukcesywne zmniejszanie, a ostatecznie wykluczenie, oszustw podatkowych na poziomie europejskim i globalnym, może zostać osiągnięte jedynie poprzez bliską współpracę krajów członkowskich, rzetelną wymianę informacji i zaangażowanie wszystkich partnerów na poziomie narodowym.

Przedłużające się kontrole skarbowe niszczą firmy

Skutki wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej w ustawie o VAT

- Skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest przenoszona do naszego kraju - powiedział minister Rostowski w Dublinie. W naszym kraju stale rośnie zarówno liczba zagranicznych firm, jak i poziom realizowanych przez nie inwestycji. Wysokie zainteresowanie obcych inwestorów cieszy, ponadto utwierdza obywateli i rynki w przekonaniu, że Polska jest bezpieczną przystanią. To właśnie otwartość naszej gospodarki pozwoliła Polsce rozwijać się najszybciej w całej Europie, nie tylko od 1990 r., ale także w czasach obecnego kryzysu. Program pilotażowy pozwoli ochronić zasady wolnego handlu przed populistycznymi tendencjami w naszym kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK