REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

REKLAMA

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.


Grupa G6 chce automatycznej wymiany informacji podatkowej


Polska została zaproszona do przyłączenia się do inicjatywy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii, tworząc Grupę G6 - krajów walczących z oszustwami podatkowymi w ramach pilotażowego programu automatycznej wymiany informacji podatkowej.

Autopromocja

Podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Dublinie w dniach 12-13 kwietnia 2013 r., wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski zdecydował o wsparciu inicjatywy i rekomendowaniu Radzie Ministrów, aby Polska przyłączyła się do wspólnej europejskiej walki z oszustwami podatkowymi, wprowadzając większą przejrzystość i sprawną wymianę informacji.

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Dla prawidłowego działania rynku wewnętrznego i wolnego handlu w Unii Europejskiej konieczna jest kooperacja krajów członkowskich i ich zewnętrznych partnerów. Celem jest zabezpieczenie dochodów i budowanie zaufania obywateli do sprawiedliwego i solidnego systemu podatkowego. Sukcesywne zmniejszanie, a ostatecznie wykluczenie, oszustw podatkowych na poziomie europejskim i globalnym, może zostać osiągnięte jedynie poprzez bliską współpracę krajów członkowskich, rzetelną wymianę informacji i zaangażowanie wszystkich partnerów na poziomie narodowym.

Przedłużające się kontrole skarbowe niszczą firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej w ustawie o VAT

- Skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest przenoszona do naszego kraju - powiedział minister Rostowski w Dublinie. W naszym kraju stale rośnie zarówno liczba zagranicznych firm, jak i poziom realizowanych przez nie inwestycji. Wysokie zainteresowanie obcych inwestorów cieszy, ponadto utwierdza obywateli i rynki w przekonaniu, że Polska jest bezpieczną przystanią. To właśnie otwartość naszej gospodarki pozwoliła Polsce rozwijać się najszybciej w całej Europie, nie tylko od 1990 r., ale także w czasach obecnego kryzysu. Program pilotażowy pozwoli ochronić zasady wolnego handlu przed populistycznymi tendencjami w naszym kraju.

 

Wolą G6 jest też rozszerzenie mandatu Komisji Europejskiej do prowadzenia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami na arenie międzynarodowej. Przejrzystość systemów podatkowych i wypracowanie europejskiego modelu wzorowanego na amerykańskiej ustawie o informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA) wesprze walkę z oszustwami podatkowymi. Świadczy to o dążeniu G6 do przeciwdziałania oszustwom na światową skalę. Wspólna inicjatywa ma za zadanie stworzenie zautomatyzowanego globalnego systemu wymiany informacji podatkowej, co powinno stać się milowym krokiem dla zminimalizowania strat zarówno rządów, jak i uczciwych przedsiębiorców.


Walka z oszustwami podatkowymi tematem unijnego szczytu


Walka z oszustwami podatkowymi będzie tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu. Poinformował o tym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Początkowo spotkanie unijnych liderów miało być poświęcone sprawom energetycznym, teraz szef Rady rozszerzył program spotkania.

Dyskusja o walce z uchylaniem się od płacenia podatków rozgorzała po ujawnieniu informacji, że 130 tysięcy osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swoje majątki w rajach podatkowych na świecie. - Każdego roku tracimy w Unii bilion euro na oszustwach podatkowych. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji - powiedział szef Rady Europejskiej. Dodał, że to niemal tyle samo, co wartość PKB Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki we Wspólnocie, albo cały, siedmioletni budżet Unii, a także tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru.

Kolejne nowości w opodatkowaniu spółek, czyli rzecz o datio in solutum

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego

25 krajów Unii już jakiś czas temu uzgodniło przepisy dotyczące automatycznej informacji bankowej, by pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Teraz do tej grupy dołączył Luksemburg, który zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Jasnej deklaracji nie złożyła jeszcze Austria, ostatni unijny kraj. Austriacki kanclerz obiecał, że złagodzi tajemnicę, ale nie chce się na to zgodzić minister finansów.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA