REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podczas debaty o "Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" prezydent Bronisław Komorowski przekonywał, że nadszedł czas na zasadnicze reformy i wprowadzenie nowego ładu gospodarczego. Jednym z elementów tego ładu miałby być prostszy system podatkowy.

Stworzenie prostego systemu podatkowego, uelastycznienie rynku pracy, dla mikrofirm oraz polepszenie systemu stanowienia prawa pozwoli przedsiębiorcom budować konkurencyjność ich firm - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. - Musimy razem przygotowywać się do twardej konkurencji, którą chcemy wygrać - zaznaczył.

REKLAMA

Autopromocja

W Pałacu Prezydenckim z udziałem przedsiębiorców, ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych zostało zorganizowane Forum Debaty Publicznej pt. „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Prezydent chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi

Prezydent powiedział, że istotnym źródłem sukcesu gospodarczego Polski były i są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. - To trochę nasza narodowa specjalność - zaznaczył.

Wskazywał, że MŚP stanowią 99,8% z ok. 1,7 mln aktywnych firm oraz wytwarzają one ponad 50% PKB Polski, a także generują pracę dla ponad 6 mln osób, co oznacza, że dwa na trzy miejsca pracy sektorze przedsiębiorstw jest w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócił uwagę też, że 1,5 mln firm to są firmy rodzinne.

Bronisław Komorowski ocenił też, że państwo musi stwarzać maksymalnie uczciwe, godziwe, sensowne, logiczne i zachęcające mechanizmy do kontynuowania przedsiębiorczości.

Prezydent uważa, że wydajność MŚP powinna wzrosnąć, jeśli chcemy kontynuować rozwój, jeśli chcemy iść ścieżką sukcesu. Jak dodał, dziś MŚP generują w Polsce ok. 50% PKB, ale przy średniej europejskiej - ok. 60% PKB. - To jest także pewnie wyzwanie stojące zarówno przed państwem, jak przed przedsiębiorcami - ocenił.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych

W ocenie Bronisława Komorowskiego, trzeba także pogłębiać współpracę MŚP w ramach izb gospodarczych i klastrów, zachęcać do tego, aby stawiały na innowację i na eksport w dużo większym stopniu niż to ma miejsce obecnie.

- Trzeba jednocześnie zwracać uwagę na jakościowe otoczenie prawne, podatkowe i regulacyjne, które jest kluczem do konkurencyjności całej gospodarki, a w tym przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a pośrednio także kluczem do gwarantowanego wzrostu i stabilności zatrudnienia - przekonywał prezydent.

- Mamy świadomość - mówił - że przedsiębiorcy odczuwają czasami duży dyskomfort z tytułu różnych utrudnień, barier, z którymi borykają się w kraju.

- W moim przekonaniu, nadszedł czas na zasadnicze reformy, wprowadzające ład gospodarczy - przejawiający się w różnych mechanizmach, ramach decydujących o możliwości funkcjonowania nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił prezydent.

- Potrzebne jest uproszczenie systemu podatkowego - wskazywał Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że przejrzyste podatki to fundament ładu gospodarczego.

 

- Dlatego w pełni popieram i będziemy starali się działać na rzecz stworzenia nowej przejrzystej ordynacji podatkowej - zapewnił wskazując, że przepisy podatkowe muszą być spójne i zrozumiałe, a system podatkowy musi wzmacniać konkurencyjność firm tworząc bodźce do pracy, zatrudniania, zwiększania zatrudnienia i do inwestowania.

Ocenił, że watro poszukać pozytywnych zachęt i bodźców do płacenia podatków, bo z tym też są kłopoty. - System podatkowy musi być na tyle logiczny i konsekwentny, żeby wszyscy mieli przekonanie, że są równo traktowani - powiedział i dodał, że warto się zastanawiać nad tym, w jaki sposób próbować zwiększać dyscyplinę podatkową obywateli Polski.

- Przedsiębiorcy i pracownicy potrzebują znacznych i liczących się reform rynku pracy - wskazywał prezydent.

System e-Podatki ma być gotowy w 2015 r.

Ulga podatkowa na innowacje zastąpi ulgę na nabycie nowych technologii

- Ważne jest także podniesienie problemu jakości uchwalanego w Polsce prawa - ocenił Bronisław Komorowski. Niestabilność prawa i często pośpieszne zmiany pod wpływem bieżących wydarzeń i potrzeb, w moim przekonaniu, mają miejsce kosztem jakości uchwalanego prawa - mówił. Dlatego - zapowiedział prezydent - kwestie naprawy systemu stanowienia prawa będą przedmiotem nie tylko konsultacji, ale też prac w Kancelarii Prezydenta i niebawem zostaną przedstawione do rekomendacji Zielone Księgi, w których będą opisane pewne problemy, ale też propozycje kierunków gwarantujących większą stabilność, przejrzystość, większą logiczność i skuteczność.

 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA