Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
BUBLE podatkowe roku 2012
Za największy BUBEL roku 2012 zostało uznane opodatkowanie lokat z dzienną kapitalizacją. Od 31 marca 2012 r., po nowelizacji przepisów, podstawa opodatkowania oraz podatek naliczany od zysków lokat bankowych są zaokrąglane do pełnych groszy w górę, co wyklucza możliwość uniknięcia zapłaty podatku (art. 63 § 1a Ordynacji podatkowej).
REKLAMA
Na drugim miejscu badani negatywnie ocenili likwidację numeru NIP. Z mocy ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016), od 1 stycznia 2012 r. dla osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT - jedynym identyfikatorem podatkowym stał się nr PESEL.
Nie spodobały się też wprowadzone w Ordynacji podatkowej procedury występowania o interpretacje ogólne do Ministra Finansów (art. 14a Ordynacji podatkowej).
Ponadto badani zwrócili uwagę na podwyższony VAT na odzież i obuwie dla dzieci oraz opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych.
Wyższy VAT na ubranka i obuwie dla dzieci
Weszła w życie akcyza na węgiel i koks
HITY podatkowe roku 2012
HITEM roku 2012 okazała likwidacja tzw. podwójnej zaliczki w podatku dochodowym. Wcześniej ostatnia zaliczka za rok podatkowy wpłacana była przez podatników w wysokości równej zaliczki należnej za miesiąc listopad albo za trzeci kwartał i płatna do 20 grudnia danego roku. Począwszy od 2012 r. zaliczka za ostatni okres roku rozliczana jest standardowo - w terminie do 20 dnia miesiąca następnego po danym miesiącu (lub odpowiednio - kwartale).
Koniec ze sztucznym zaniżaniem dochodów
Następnie pozytywnie oceniono przepisy dotyczące różnic kursowych. Mianowicie od początku 2012 r. podatnicy przy ustalaniu różnic kursowych, w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań, stosować mają faktycznie zastosowany kurs waluty obcej. W pozostałych przypadkach, a także gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, zastosowanie znajdzie kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady ustalania różnic kursowych
Trzecią pozycję w rankingu HITÓW zajęły zasady wykorzystania zaległego urlopu. Od początku 2012 r. obowiązuje bowiem dłuższy termin udzielenia pracownikom zaległego urlopu. Zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy przewiduje teraz, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych
Ponadto badani zwrócili uwagę na korzystne opodatkowanie podatkiem dochodowym wspólników spółek komandytowo-akcyjnych w jego interpretacji dokonanej przez NSA oraz na możliwość wysyłania deklaracji VAT bez podpisu elektronicznego.
Interpretacja ogólna MF w sprawie spółek komandytowo-akcyjnych
Kolejne e-deklaracje bez e-podpisu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat