reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prezydent chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi

Prezydent chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi

Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował wprowadzenie zmian w systemie podatkowym, tak aby wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od liczby dzieci.

„Polak mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki - jakość edukacji” - to temat spotkania, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej. W spotkaniu wzięła też udział Małżonka Prezydenta RP.

Otwierając dyskusję prezydent zaproponował odejście od obecnego systemu podatkowych ulg rodzinnych na rzecz nowych rozwiązań.

- Obszar podatkowy warty jest oceny i przejrzenia, jako obszar potencjalnie być może najważniejszy z punktu widzenia skutecznego stymulowania sytuacji w tym zakresie, aby młode Polki, młodzi Polacy chcieli mieć przynajmniej pierwsze i drugie dziecko  - powiedział prezydent.

- Prosiłem, na zasadzie szukania rozwiązania, które można by bezpiecznie zaproponować państwu polskiemu, siłom politycznym, żeby zespół ekspertów w Kancelarii Prezydenta zaproponował koncepcję nowej ulgi podatkowej polegającej na zwiększania kwoty dochodów wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Chodzi o to, aby im więcej dzieci, tym większa była ulga - wyjaśniał.

Bronisław Komorowski podkreślił jednocześnie, że propozycja wymaga konsultacji poważnych, spokojnych z rządem i ministrem finansów. - Ale - ocenił - sam kierunek jest wart budowania akceptacji dla niego, pod warunkiem, że będzie realistyczny.

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa?

Jak przekazać 1% podatku na OPP?

Jak wypełnić zeznanie PIT-38?

- Trzeba szukać takich rozwiązań, które ułatwią młodym Polkom i Polakom podejmowanie decyzji rodzicielskich - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że podjęcie świadomej decyzji rodzicielskiej oznacza także świadome wzięcie na własne barki ciężaru odpowiedzialności nie tylko za fakt urodzenia się dziecka, ale także za trud wychowawczy kształtowania dobrego mądrego, nowoczesnego człowieka.

- Chcielibyśmy szukać takich rozwiązań, które zaowocują przede wszystkim urodzeniem pierwszego i drugiego dziecka - powiedział Bronisław Komorowski. W jego ocenie, drugie dziecko, to już będzie szansa na powstrzymanie negatywnego trendu związanego z kryzysem demograficznym.

Prezydent uważa, że obecnie trzeba sobie postawić realny cel, jakim jest zachęcanie do świadomego podejmowania decyzji o pierwszym i drugim dziecku.

Bronisław Komorowski podkreślał, że trzeba szukać rozwiązań prostych i stabilnych. - Jednym ze źródeł, nie jedynym, kryzysu demograficznego jest brak poczucia stabilności, brak poczucia bezpieczeństwa - ocenił.

- Jeśli system będzie maksymalnie stabilny, to na pewno będzie lepszy, bardziej wiarygodny i będzie skuteczniej oddziaływał na decyzję młodych Polaków o powołaniu kolejnego dziecka do życia - wskazywał.

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama