| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na benzynę na razie obniżona

Akcyza na benzynę na razie obniżona

O 25 groszy zostanie obniżona akcyza na litrze benzyny od 15 września tego roku. Uwzględniając VAT, powinno to doprowadzić do obniżenia ceny litra benzyny na stacjach benzynowych o około 30 groszy - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki.

W tym roku nie ma mowy o podwyżce akcyzy na paliwa – zapewniał szef resortu finansów Mirosław Gronicki podczas konferencji.


Jeszcze niedawno minister nie wykluczał, że jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (co się stało), to podniesie akcyzę na paliwa o około 25 gr na litrze. Ministerstwo Finansów szacowało, że w 2006 r. zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych może kosztować Skarb Państwa ponad 3 mld złotych. A wydatków tych nie przewidziano w projekcie budżetu na przyszły rok.


Mirosław Gronicki poinformował jednak, że od 15 września tego roku akcyza na litrze benzyny zostanie obniżona o 25 groszy. Zapewnił, że uwzględniając VAT, powinno to doprowadzić do obniżenia ceny litra benzyny na stacjach benzynowych o około 30 groszy. Stanie się tak przy założeniu, że po obniżeniu akcyzy swojej marży nie podwyższą producenci i dystrybutorzy paliw.


Nie zostanie natomiast zmniejszony podatek akcyzowy na olej napędowy. Jak uzasadniał szef resortu finansów, już obecnie akcyza na olej napędowy jest na minimalnym poziomie, biorąc pod uwagę wymogi unijne.


Minister M. Gronicki powiedział, że decyzja o obniżeniu akcyzy na litrze benzyny o 25 groszy dotyczy okresu do końca 2005 r. Spowoduje to ubytek w dochodach budżetowych o około 400 mln zł. Szef resortu tłumaczył, że obniżka 25 groszy na litrze benzyny to maksimum, na co stać budżet. Skalę obniżki warunkują bowiem przepisy ustawy budżetowej na ten rok.


Mirosław Gronicki jednocześnie nie wykluczył podwyżki akcyzy w 2006 r. Zapowiedział, że dziś przedstawi informację na ten temat rządowi.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK