| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ekwiwalent za urlop jest opodatkowany

Ekwiwalent za urlop jest opodatkowany

Czy płatnik postąpił prawidłowo, potrącając zaliczkę na podatek od części zasądzonego prawomocnym wyrokiem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Udzielająca informacji Ewa Teofilak, ekspert z izby skarbowej, wyjaśniała, że bez wątpienia ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, że przychód tego rodzaju nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych, to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje fakt, czy pracodawca wypłaca go dobrowolnie czy też na podstawie wyroku sądowego.
Jednak w świetle art. 21 ust. 1 pkt 95 powołanej ustawy zupełnie inaczej wygląda sprawa odsetek naliczanych z powodu nieterminowej wypłaty tego rodzaju ekwiwalentu. Zgodnie bowiem z jego postanowieniami, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, tj. m.in. ze stosunku pracy.
W związku z tym można stwierdzić, że wynikająca z wyroku sądowego kwota z tytułu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast kwota odsetek za zwłokę w płatności tej należności korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.
Monika Burzyńska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »