reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jesteś w wykazie, nie płacisz

Jesteś w wykazie, nie płacisz

Osoby zatrudnione w organizacji międzynarodowej nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymywanego uposażenia. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, muszą znajdować się w wykazie funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyjaśniało Ministerstwo Finansów.

Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy w organizacjach międzynarodowych. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spotęgowało ten proces. Praca w takich organizacjach to niezłe zarobki, co ciekawe objęte zwolnieniem z podatku dochodowego. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem, jakie podatki powinni płacić Polacy pracujący w organizacjach międzynarodowych.

W odpowiedzi MF wyjaśniło, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 82 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), wolne od podatku dochodowego są uposażenia organizacji wyspecjalizowanych oraz innych międzynarodowych instytucji i organizacji, których Polska jest członkiem i których statuty przewidują zwolnienie od podatku wypłacanych przez nie uposażeń, jeżeli ich funkcjonariusze znajdują się w wykazie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Resort finansów zwrócił również uwagę na fakt, że zgodnie z przepisem ustawy o PIT zwolnienie od podatku przysługuje tylko określonej kategorii funkcjonariuszy, których listę przekazuje Ministerstwu Spraw Zagranicznych, sekretarz generalny onZ lub dana organizacja.

Ustawa o PIT przewiduje także zwolnienie od podatku dochodowego dochodów uzyskanych z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.Urz. WE L 056 z 4 marca 1968 r., z późn. zm.).

W przypadku uzyskiwania przez podatników wymienionych dochodów zwolnionych z opodatkowania na terenie Polski oraz równoczesnego uzyskiwania innych dochodów ze źródeł przychodów położonych w Polsce, przepisy art. 27 ust. 8, 9 i 9a ustawy o PIT nie znajdują zastosowania, a zatem – jak wyjaśniło MF – osiąganie tych dochodów nie ma wpływu na wysokość opodatkowania krajowych dochodów podatnika.

Ewa Matyszewska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama