REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy może zmienić przepis

REKLAMA

Internetowe konsultacje z ekspertami i przedsiębiorcami w sprawie nowelizacji ustawy o VAT? Czemu nie. Niekonwencjonalny sposób przygotowania zmian w przepisach stosują eksperci związani z Radą Podatkową, która działa przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Wersje robocze zmian części przepisów ustawy o VAT znajdują się na stronie internetowej www.rp.org.pl. Jej twórcy zastrzegają, że nie jest to strona PKPP Lewiatan, ale osób zaangażowanych w opracowanie nowelizacji ustawy.

– Każdy po zalogowaniu może skomentować nasze rozwiązania czy zaproponować inne. Obawialiśmy się trochę wandali internetowych, ale postanowiliśmy iść na żywioł, wypróbować postawy obywatelskie. Zawsze możemy wrócić do poprzedniej wersji przepisu – tłumaczy Mirosław Barszcz, na co dzień partner w Kancelarii Baker & McKenzie. W internetowej dyskusji wzięło udział ponad 30 osób – ekspertów podatkowych i osób odpowiedzialnych za podatki w firmach.

Według Magdaleny Garbacz z PKPP Lewiatan w przypadku przygotowywania tak skomplikowanych aktów prawnych jak ustawa o VAT łatwo pominąć jakąś istotną kwestię. I to nawet czytając przepisy kilka razy.

– Im więcej ekspertów i przedsiębiorców zapozna się z naszymi propozycjami i się do nich odniesie, tym mniejsza jest szansa na popełnienie błędu – mówi M. Garbacz.

Zdaniem Piotra Jaworskiego, eksperta z Krajowej Izby Gospodarczej, pomysł „internetowych konsultacji” jest bardzo dobry. Dzięki temu do propozycji rozwiązań w VAT może się odnieść szerokie grono przedsiębiorców.

– Trzeba go szerzej rozpropagować – mówi. Jego zdaniem KIG odniesie się merytorycznie do projektu nowelizacji, gdy będzie ostatecznie gotowy i trafi na Radę Przedsiębiorców.

Tomasz Bełdyga, radca prawny z KPMG, nie wyklucza, że włączy się do internetowej dyskusji o VAT. Uważa, że zamieszczone na stronie propozycje odzwierciedlają oczekiwania przedsiębiorców. – Ważne, by zostały dopracowane legislacyjnie – dodaje.

Ostatecznym przygotowaniem brzmienia nowelizacji mają się zająć eksperci z tzw. Komisji Ekspertów, do której na razie należą Jerzy Martini, Tomasz Michalik i Krzysztof Sachs. Skład komisji może jednak zostać powiększony.

Tymczasem trwa dyskusja, czy ustawę o VAT należy nowelizować, czy też napisać od nowa. Zdaniem Mirosława Barszcza potrzebne są jedynie korzystne dla przedsiębiorców zmiany, a nie rewolucja, którą wprowadziłaby nowa ustawa. – Nasze propozycje przyczynią się do uproszczenia podatku, ale nie będą miały negatywnych skutków dla budżetu – zastrzega M. Barszcz.

Tymczasem z podanych w ubiegły piątek wyników ankiety KIG przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że firmy oczekują raczej nowej ustawy o VAT. Liczą na obniżenie stawki podstawowej, uproszczenie podatku, który teraz budzi rozbieżne interpretacje, oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA