| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba płacić cło od prowizji

Trzeba płacić cło od prowizji

Prowizję od zakupu zawartą w zgłoszonej wartości celnej i nieoddzielonej w zgłoszeniu od ceny sprzedaży towaru należy uznawać za część wartości transakcyjnej, która może zostać obłożona cłem - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W wyroku C-468/03 z 20 października 2005 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości dokonał interpretacji artykułów 29, 32 i 33 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. W orzeczeniu wydanym w trybie prejudycjalnym sąd uznał, że prowizję od zakupu zawartą w zgłoszonej wartości celnej i nieoddzielonej w zgłoszeniu od ceny sprzedaży towaru należy uznawać za część wartości transakcyjnej. Oznacza to, że może ona zostać obłożona cłem.

Zgodnie z przepisami kodeksu wartością celną przywożonych towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, wtedy gdy zostały one sprzedane w celu wwozu na obszar celny Wspólnoty. Należności celne przywozowe lub wywozowe podlegają zwrotowi, gdy okaże się, że w chwili uiszczenia kwota tych należności nie była prawnie należna lub że kwota ta została zaksięgowana niezgodnie z przepisami. Pozostałe zagadnienia, które zostały zinterpretowane przez ETS dotyczą artykułów 78 i 236 rozporządzenia nr 2913/92 związanych z możliwością dokonania przez organy celne rewizji zgłoszenia celnego na wniosek zgłaszającego złożony po dopuszczeniu towaru do obrotu. W tym przypadku przepisy te znajdują zastosowanie do zgłoszenia celnego, w którym omyłkowo zawarto w wartości celnej prowizję od zakupu.

Zdaniem sądu po dopuszczeniu importowanego towaru do obrotu organy celne, są zobowiązane, albo oddalić wniosek zgłaszającego, albo dokonać żądanej rewizji. Jeżeli w wyniku rewizji organy celne stwierdzą pomyłkę w zgłoszeniu celnym polegającą na wliczeniu do zgłoszonej wartości celnej prowizji od zakupu, mają obowiązek uregulować sytuację poprzez zwrot należności celnej od tej prowizji.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »