REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gaz przecieka do szarej strefy

REKLAMA

Po wejściu Polski do UE niemal udało się zlikwidować oszustwa podatkowe związane z autogazem. Niestety, tylko na kilka miesięcy. Dziś bez akcyzy sprzedaje się ok. 15 proc. LPG. Nadzór nad składami podatkowymi jest niedostateczny - uważają legalni sprzedawcy gazu.
Mechanizm przestępstw związanych z LPG (czyli z angielskiego Liquified Petroleum Gas) jest podobny do oszustw na oleju opałowym sprzedawanym jako napędowy. Do oszustw zachęca różnica w akcyzie. Gaz przeznaczony do celów grzewczych jest zwolniony z podatku, podczas gdy akcyza na autogaz wynosi 695 zł za tonę. Co prawda, gaz powinien być rozlewany do butli w składach podatkowych, a jego nabywcy muszą mieć specjalne uprawnienia, jednak w rzeczywistości często jest inaczej.

Andrzej Szczęśniak z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego uważa, że szara strefa w LPG opanowała ok. 15 proc. rynku.

– Po przystąpieniu Polski do UE, gdy gaz trafił do składów podatkowych, przestępstwa z nim związane praktycznie znikły. Wcześniej co drugi litr paliwa był sprzedawany w szarej strefie. Problem w tym, że z czasem składy podatkowe zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu. Służby celne nie mają nad nimi właściwej kontroli – uważa A. Szczęśniak. Jego zdaniem celnicy za dużo czasu poświęcają biurokracji, a za mało wagi przykładają do pracy operacyjnej. Skrupulatnie i często sprawdzane są duże, legalnie działające firmy, a znacznie rzadziej małe. Bywa że górę bierze nastawienie „archiwistyczne” – skoro na kontrolę mamy pięć lat, to można poczekać. Z 1295 działających w Polsce składów podatkowych 236 ma pozwolenie na obrót gazem płynnym.

– Można kupić gaz bez akcyzy, składając zaświadczenie o wykorzystaniu go do celów grzewczych. Nie kontroluje się jednak, ile poszczególne firmy złożyły zaświadczeń w różnych składach całej Polski – dodaje Jacek Wróblewski, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu i Handlu Naftowego.
Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że wszystkie składy są pod szczególnym nadzorem. W każdym jest pracownik służby celnej.

– W czasie gdy składy są otwarte, ich pracę monitorujemy non stop. Sprawdzamy, czy odbiorca gazu bez akcyzy spełnia odpowiednie warunki – wyjaśnia Maria Hiż z biura prasowego MF. Zwraca uwagę, że efekty kontroli mogłyby być większe, gdyby np. prawo energetyczne nie zwalniało z koncesji na obrót gazem firm, których roczne obroty nie przekraczają 10 tys. euro.

Czy jest skuteczna metoda na likwidację szarej strefy? Zdaniem A. Szczęśniaka potrzebne są lotne brygady, które prowadziłyby wyrywkowe kontrole w jak największej liczbie składów. Tak jest w Niemczech i we Francji, gdzie różnica w akcyzie na gaz grzewczy i autogaz także jest duża. Według J. Wróblewskiego sensowne byłoby wyrównanie akcyzy na gaz techniczny i autogaz, ale z możliwością zwrotu podatku dla tych, którzy wykorzystują paliwo zgodnie z przeznaczeniem.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA