reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe druki do rozliczeń

Nowe druki do rozliczeń

Dzisiaj wchodzą w życie dwa rozporządzenia, które określają wzory zeznań, deklaracji i informacji obowiązujących w podatku dochodowym od osób fizycznych i ryczałcie. Nowe druki zawierają drobne zmiany dostosowane do znowelizowanych przepisów ustaw podatkowych.

Nowe formularze podatkowe zostały wprowadzone dwoma rozporządzeniami. Pierwsze to rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 204, poz. 1690). Drugie to rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 204, poz. 1689).

Zmiany formularzy mają za cel dostosowanie ich do zmienionych w 2005 r. przepisów podatkowych. Przykładowo w rozliczeniu rocznym PIT-36L dodano rubryki, w których wykazuje się zryczałtowany podatek dochodowy (m.in. z odsetek), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Zmodyfikowano też zeznanie roczne PIT-38 składane przez osoby uzyskujące dochody (stratę) ze zbycia papierów wartościowych. Tutaj z kolei wprowadzono nowe rubryki dotyczące podatku zapłaconego za granicą. Wzory stanowiące załączniki do rozporządzeń stosuje się do uzyskanych dochodów (przychodów) lub poniesionych strat od 1 stycznia 2005 r. Istnieje jednak od tej zasady jeden wyjątek. Jak zwraca uwagę Radosław Kowalski, doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego CEID, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzeń, tj. przed 2 listopada br., zeznanie roczne, deklaracje, informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych to uznaje się za prawidłowe zastosowanie starych wzorów.

Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama