reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wnioski bez opłaty skarbowej

Wnioski bez opłaty skarbowej

Wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane będą zwolnione z opłaty skarbowej - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Na podaniach jednak trzeba będzie zamieścić stosowną adnotację.

Zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej podlegają jej m.in. wnioski i załączniki do nich. Za podanie trzeba zapłacić 5 zł, a za załącznik 50 gr. W przypadku wniosków o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych opłata skarbowa mogłaby okazać się dość wysoka. Każda kopia faktury załączona do wniosku może być bowiem traktowana jak odrębny załącznik.

Ministerstwo Finansów informuje jednak, że zwolnione z opłaty skarbowej są podania i załączniki do podań w sprawach zwrotu lub umorzenia należności celnych oraz należności, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Do postępowania związanego ze zwrotem części VAT zawartych w cenie materiałów budowlanych stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

Zdaniem MF, to oznacza, że wnioski oraz załączniki do wniosków, o których mowa w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, są zwolnione od opłaty skarbowej. Ministerstwo przypomina jednak, że jeśli podanie jest zwolnione od opłaty skarbowej, to należy na nim zamieścić stosowną adnotację ze wskazaniem podstawy prawnej zwolnienia. Chodzi o par. 9 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.

Wyjaśnienia dotyczące zwolnienia z opłaty skarbowej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane zawarte są w piśmie zastępcy dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów z 13 grudnia 2005 r. (LK-835/123/ JB/05/775).

Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama