reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znika remontowa, zostaje odsetkowa

Znika remontowa, zostaje odsetkowa

Po nowym roku zniknie bezpowrotnie ulga remontowa. Szturm na sklepy z materiałami budowlanymi świadczy najlepiej, że podatnicy o tym wiedzą. O uldze odsetkowej podatnicy wiedzą już mniej. Czasami myślą, że i ona zniknie. To błąd. Ulga odsetkowa będzie nadal obowiązywać.

Ulga remontowa została usunięta z ustawy już z końcem 2003 roku. Podatnicy mieli jednak prawo do odliczenia jej jeszcze przez dwa lata. Okres ten właśnie się kończy.
Nie wiedzieć czemu wielu podatników jednak myśli, że do końca roku muszą zaciągnąć kredyt na mieszkanie, żeby móc korzystać z ulgi odsetkowej. Podczas gdy ulga odsetkowa po nowym roku nie ulega zmianie. Co więcej, jak na razie nie ma żadnych planów jej likwidacji. Marek Gadacz, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers, uważa, że ludzie mogą mylić ulgę odsetkową z remontową, która faktycznie kończy się 31 grudnia 2005 r. Potwierdza, że nie ma żadnych informacji, żeby ulga odsetkowa miała zniknąć.
Czy u podstaw błądzenia podatników w kwestii ulgi odsetkowej leży tylko jej podobieństwo do znikającej ulgi remontowej? Zapewne jest to jeden z powodów. Ale zapewne nie jedyny.
Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, oczywiście przekonanie podatników, że znika ulga odsetkowa, może wynikać z uproszczeń myślowych, a także z podobieństwa tych ulg. Ale zaraz dodaje, że w największym stopniu z braku właściwej informacji.
– Władze skarbowe nie informują tak, jak powinny. Działają na zasadzie: „podatniku, dowiedz się sam” – uważa Tomasz Michalik. Potem okazuje się, że pewne zbieżne formy są za bardzo ze sobą utożsamiane i pojawia się kłopot.

Które odliczenia będą zlikwidowane, a które pozostaną
Ulga remontowa
Po 1 stycznia 2006 r. nie można dokonywać wydatków podlegających odliczeniu
Ulga odsetkowa
Po 1 stycznia 2006 r. można zaciągać nowe kredyty mieszkaniowe i korzystać z odliczenia odsetek.

W ocenie Tomasza Michalika, jeśli chodzi o podatki dochodowe, nie jest to pierwszy taki problem z odróżnieniem ulg.
– Ponieważ zbliża się koniec roku, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że do pewnego stopnia w interesie administracji skarbowej jest to, żeby jakaś niepewność funkcjonowała, żeby ludzie nie odliczali – podkreśla Tomasz Michalik.

Aleksandra Tarka, Łukasz Zalewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama