| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą porozumienia z fiskusem

Będą porozumienia z fiskusem

Firmy powiązane ze sobą kapitałowo lub personalnie zawierające między sobą transakcje będą mogły od początku 2006 roku zawierać porozumienia z władzami podatkowymi w sprawie stosowanych cen.

Z początkiem 2006 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych między firmami powiązanymi. Regulacje te zawarte są w dziale IIa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Dział ten został dodany do Ordynacji podatkowej w wyniku nowelizacji tej ustawy.

Firmy powiązane ze sobą np. kapitałowo, gospodarczo czy personalnie, za pomocą ustalanych przez siebie cen różniących się od rynkowych, mogą obniżać uzyskiwane dochody podlegające opodatkowaniu. Jednak przepisy podatkowe pozwalają na zakwestionowanie cen stosowanych między podmiotami powiązanymi, co wiąże się z wysokim ryzykiem dla podatników. Administracja skarbowa szczególną uwagę zwraca właśnie na transakcje zawierane między przedsiębiorstwami powiązanymi. W rezultacie firmy powiązane – nawet jeśli nie starają się wykorzystywać istniejących między nimi współzależności dla unikania opodatkowania – są bardzo uważnie sprawdzane przez fiskusa. W efekcie często dochodzi na tym tle do sporów między podatnikami a administracją skarbową.

Aby więc zmniejszyć ryzyko zakwestionowania cen transakcyjnych, firmy powiązane będą mogły od początku 2006 roku zawierać porozumienia z władzami podatkowymi w sprawie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko zakwestionowania takich cen przez administrację skarbową. Podatnicy natomiast zyskają pewność, że wybrana przez nich metoda ustalania cen transakcyjnych jest prawidłowa.

Zdaniem ekspertów nowe przepisy wprowadzą bardzo potrzebne rozwiązanie. Są jednak źle napisane i trudno je nawet zrozumieć. Z zawarciem porozumienia będą również związane bardzo wysokie opłaty.

Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »