reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy trzeba zarejestrować

Umowy trzeba zarejestrować

Usługi naukowo-badawcze nie są już zwolnione z podatku od towarów i usług. Od początku tego roku opodatkowane są stawką 22 proc. Jeśli jednak umowa zawarta w ubiegłym roku zostanie do końca stycznia zarejestrowana w urzędzie, ze zwolnienia można nadal korzystać.

Przedłużenie zwolnienia z VAT dla usług naukowo-badawczych przewiduje rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 266, poz. 2239). Zwolnienie dla wspomnianych usług określone w załączniku nr 4 ustawy o VAT zostało wykreślone w związku z wejściem w życie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Oznacza to, że od 1 stycznia usługi badawczo-rozwojowe (PKWiU 73) opodatkowane są podstawową 22-proc. stawką VAT.

Jednak w wydanym rozporządzeniu minister finansów zdecydował, że jednostki, które zawarły umowy o świadczenie takich usług, nadal mogą być zwolnione z VAT z tytułu tych umów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2007 roku. Trzeba pamiętać, że zwolnienie odnosi się tylko do umów o świadczenie usług naukowo-badawczych zawartych przed 19 września 2005 r. Warunkiem niezbędnym jest zarejestrowanie ich we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do 31 stycznia.

Bogdan Świąder


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama